„Urbānie pilsētstāsti”

Ar izstādi un bezmaksas ekskursijām Sarkandaugavā sāksies Eiropas kultūras galvaspilsētas projekts „Urbānie pilsētstāsti”. Augustā urbānās mākslas notikumi norisināsies arī Zolitūdē un Brasā. Projekta atklāšana notiks ceturtdien, 14.augustā, Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā, un ekspozīcija „Dārzs” būs sākums slimnīcas dārza un parka atdzimšanai. Laikā no 14. līdz 17.augustam būs atvērts slimnīcas 5.korpuss, kas ir vēsturiska ēka un slimnīcas vajadzībām šobrīd netiek izmantota. Tur ekspozīcijas „Dārzs” apmeklētāji varēs iepazīties gan ar nama un slimnīcas vēsturisko vidi, gan ar īpaši sagatavo tematisko izstādi. Apmeklētāji basām kājām varēs izstaigāt sajūtu taku, kamēr tukšo palātu četrās sienās ziedēs efejas, smaržos lavandas, plauks bērzu birzs.

Vinsentam van Gogam, Zeldai Ficdžeraldai, Pēterim Krastiņam veltītajās istabās varēs aizdomāties par plūstošo robežu starp talantu un slimību, bet citās – par prātu un neprātu, par reālo pasauli un paralēlo. Bezmaksas ekskursijas pa slimnīcas vēsturiskajām ēkām un parku notiks katru dienu no 14. līdz 17.augustam, to sākums plkst.15.00.

„Cilvēki ļoti vēlas kaut ko darīt, gatavi iesaistīties. Ļoti svarīgi, ka tieši tie, kuriem ir vismazākais sakars ar kultūru, ir visaktīvākie un darboties griboši. Jūtams, ka viņiem šī kultūras deva ir vajadzīga,” par pieredzi, veidojot „Rīga 2014” projektu „Urbānie pilsētstāsti”, stāsta projekta vadītāja Kristīne Želve.

Zolitūdē urbānās kultūras notikumi plānoti 21.augustā no plkst.18.00 Ruses ielas 14. nama iekšpagalmā, kad ar kino un laikmetīgās dejas vakaru tiks atklāta ekspozīcija „Solitude”. Ekspozīcijas foto sadaļu, kurā iemūžināti Zolitūdes iedzīvotāji, veido fotogrāfe Aija Bley un māksliniece no Japānas Ajaka Jamamoto (Ayaka Yamamoto). Horeogrāfes Sintija Siliņa un Agnese Bordjukova gatavo performanci, un šajā laikmetīgās dejas priekšnesumā darbosies tikai paši zolitūdieši. Tāpat būs vietējais dzejas slams jeb sacensības, kurās uzstāsies Zolitūdes dzejnieki. Tiks rādīta arī kino programma, tajā iekļauta Ivara Selecka dokumentālā filma „Zolitūde”, kā arī arhīva materiāli – kinožurnāli par to, kā tapa šis rajons, kā to cēla vjetnamiešu viesstrādnieki, viens no kinožurnāliem ir par Imantas pārbrauktuvi, kā arī vēl ir viens ļoti interesants agrīno 1990.gadu materiāls ar stāstu par bezpajumtnieku.

Trešā „Urbāno pilsētstāstu” daļa norisināsies 28.augustā Brasā. Pasākumi notiks Miera ielas Lielajos kapos, kas savai pamatfunkcijai vairs netiek izmantoti jau kopš Otrā pasaules kara laika, un mūsdienās jau tie ir kļuvuši par savdabīgu parku. No plkst.19.00 plānota fotogrāfes Māras Pētersones apkaimes iedzīvotāju fotoportretu izstāde „Lielo kapu stāsti”, no plkst. 20.00 laukumiņā pie Baronu dzimtas kapavietas būs kinoinstalācija „Tālā gaisma” ar fragmentiem no Aivara Freimaņa filmas „Dzīvīte” un Andra Slapiņa dokumentālās filmas „Krišjānis Barons”. Savukārt Kristīnes Želves veidotajā „Atstāstījumā” Ieva Birnbauma izstāstīs Kārļa Skalbes pasaku „Bendes meitiņa”. „Urbāno pilsētstāstu” noslēgumā no plkst. 22.00 līdz pusnaktij notiks „Nakts ērģeļmūzikas koncerts” Lielo kapu baznīcā, spēlēs ērģelnieks Māris Bietags.

 

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.