Stīvens R. Kovejs “Ļoti veiksmīgu cilvēku 7 paradumi” (grāmatas apskats)

300x0_coverŠī konkrētā Stīvena R. Koveja grāmata “Ļoti veiksmīgu cilvēku 7 paradumi” manā lasāmo grāmatu gaidīšanas rindā nu jau atrodas gandrīz vairāk par mēnesi, tādēļ jāsaņemas un jāizstudē, lai visbeidzot uzrakstītu ieskatu par šo grāmatu. Tas, ka grāmata ir uzskatāma par kaut ko izcilu, par to nav ne mazāko šaubu, jo ASV bestselleru sarakstos tā jau atrodas nu jau vairāk nekā 25 gadus. Tas liecina, ka tā nav vien kārtējā pašpalīdzības grāmatiņa, bet gan savu vietu izcīnījusi rokasgrāmata ikvienam, kuram dzīvē nepieciešams stimuls un motivācija kļūt par ļoti veiksmīgu cilvēku…

Kā jau pie šāda veida grāmatām esmu novērojis, tad teju ikkatrs teikums ir tā vērts, lai to izlasītu, iegaumētu un tālāknodotu, tomēr jāņem vērā ierobežojumi, ko mums uzliek vieta, laiks un viss pārējais, tādēļ šajā ieskatā vien daļa no šādiem padomiem tiek publicēta, lai arī jūs pamudinātu izlasīt šo grāmatu un īstenot kaut nelielu daļu padomu arīdzan savā personīgajā un profesionālajā dzīvē.

Manuprāt, šī grāmata, līdzīgi daudzām citām, neko jaunu un būtisku neatklāj, bet es uz šo raugos pat zināmā mērā pozitīvi, jo lai nonāktu pie tādām atziņām, kādas ir šajā grāmatā, pats personīgi esmu “izbūries” cauri daudziem desmitiem grāmatu un varu teikt diezgan apstiprinošu slēdzienu, ka šī Koveja grāmata zināmā mērā aizstāj/apvieno/sevī ietver visas līdz šim lasītās grāmatas par šo tematiku – sevis veiksmīgu realizēšanu un personības pilnveidošanos. Mani personīgi uz šādām pārdomām un viedokli jau no paša grāmatas iepazīšanas sākuma mudināja tās ievada lappusēs minētie vārdi, kas ir tik daudzreiz lasīti un dzirdēti, tādēļ šķiet un skan banāli, tomēr nebūt tādi nav, jo, lai vai kā arī negribētos, bet nākas vien tiem piekrist: “Ja vēlamies mainīt situāciju, vispirms ir jāmainās pašiem. Un, lai efektīvi mainītu sevi, vispirms ir jāmaina sava uztvere.” 

Ja man tūliņ uzprasītu, ko tad tik izcilu šī grāmata sniedz, es principā varētu atbildēt šādi, sakot: “Šī grāmata atspoguļo to, ka ar dziļām pārdomām, vingrinot spēju uzticēties un nebaidoties nodoties lūgšanām, ikviens savus apkārtējos var ieraudzīt un redzēt kā unikālas personības. Tādējādi mums tiek sniegta iespēja saskatīt apkārtējos daudzas iespēju kārtas, kuras katrs indivīds realizē vien sev zināmā secībā un ritmā. Šī grāmata mums skaidro, ka mums ir jāatslābst, atsakoties koriģēt un iejaukties citu dzīvēs, ļaujot katram indivīdam īstenot un īstenoties viņa paša personībai. Tādējādi mēs katrs, kas ir radis lūkoties, pamācīt un pakoriģēt citus, ieraugām savu dabisko lomu: atzīt katru par lielu un individuālu personību, priecājoties par katru personības šķautni, lai kāda tā arī mums nešķistu. Ja mēs sekosim saviem dvēseles instinktiem, mēs nevienu nenosodīsim, bet atbalstīsim, tādējādi palīdzot ikvienam sabiedrības loceklim viņā attīstīties iekšējai drošības un pieņemšanas sajūtai, kas nebūtu atkarīga no mūsu aizspriedumiem, stereotipiem un pieņēmumiem par to, kas tad ir vispareizāk un sabiedrībā vispieņemamāk.”

Viens gan godīgi jāatzīst, tādējādi drusku arī pabrīdinot šīs grāmatas potenciālo lasītāju, ka šī nav grāmata, ko “izraut” vienā, divos vai piecos vakaros pirms gulētiešanas. Uz šīs grāmatas izlasīšanu piecos vakaros un cerību, ka “nu tik viss būs un notiks, es būšu veiksminieks” koncentrēties būtu zināmā mērā muļķīgi, jo pēc šīs grāmatas pirmreizējas izlasīšanas tā mudina to lasīt vēl, vēl, vēl, dodoties aizvien tālāk un dziļāk veiksmes un savas būtības izzināšanā, iepazīšanā un izpratnes par apkārtējo individualitāti veicināšanā. Jo, ja dienu no dienas neieguldīsi pienācīgu darbu, arī Kovejs apstiprina, ka “visticamāk, tu nekad neiegūsi īstu meistarību tajā, ko centies apgūt, tādējādi arī neattīstīsi izglītotu un veiksmīgu prātu.”

“Ikviena indivīda rokās ir apbrīnojams labā un ļaunā spēks, kas klusu, neapzināti, neredzami ietekmē viņa dzīvi. Katrs cilvēks no sevis pastāvīgi izstaro to, kas viņš ir, nevis – par ko izliekas.” /Viljams Džordžs Džordans/

Jūsu izvēle ir, vai vēlaties efektivizēt sevis darbības, attieksmes un rīcības pamatprincipus. Tādēļ šī grāmata – Stīvena R. Koveja “Ļoti veiksmīgu cilvēku 7 paradumi” – ir visa pamatā; tie ir galvenie. Tie atspoguļo pareizos principus, uz kuriem balstās nezūdoša laime un panākumi. Taču visam ir jāsākas ar mums pašiem, ikvienu katru pašu, saviem domāšanas, rīcības un attieksmes “tarakāniem galvā”, jo bez tā mēs pa īstam nespēsim izprast un mainīt savus pieņēmumus jeb paradigmas. Izsakoties vispārīgi, paradigma ir veids, kā mēs “redzam” pasauli – nevis vizuāli, ar redzes sajūtu, bet gan ar uztveres, izpratnes un interpretācijas sajūtu. Lūk, viss noslēpums! Šī izpratne un paradigmu maiņa ir īpaši aktuāla mūsdienu gadsimta situācijā, kad viss plūst un mainās, grūst vecie stereotipi un pieņēmumi, lai tā vietā nāktu cilvēcība, humānisms un personības unikalitāte visā tās pilnībā.

Deivida Toro vārdiem runājot: “Uz tūkstoš cilvēkiem, kas plūkā ļaunumam lapas, ir viens, kurš ķeras tam pie saknēm.” Ja pārstāsim plūkāt savas attieksmes un uzvedības lapas un ķersimies pie saknēm – paradigmām, no kurām izriet mūsu attieksme un uzvedība, – tikai tā mēs panāksim dzīvē daudz uzlabojumu – gan personīgajā, gan profesionālajā, gan arī saskarsmē ar apkārtējiem!

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.