Spāres šogad izlido ātrāk

Ik gadu tiklīdz paliek siltāks ūdens tuvumā novērojamas spāres. Parasti lielākā daļa spāru no kūniņas izlido pašās maija beigās vai jūnija sākumā, kad jau pamodušies vairums sīko kukaiņu, kas ir plēsīgā zoofāga galvenais iztikas avots.

Šogad daļa spāru izlidošana ir notikusi ātrāk nekā nekā iepriekšējos gados. Atsaucoties uz Latvijas valsts mežu kukaiņu zinātāja Mārtiņa Kalniņa teikto, šis ir īpašs gads, šogad Vidzemē jau novērotas pirmās izlidojušās spāres 15. maijā. Savā pirmajā šī gada lidojumā devušās pat tādassugas, kas līdz šim nekad iepriekš tik agri nav cēlušās spārnos.

“Spāres pirmais lidojums gan nav tāls un romantisks. Pirmā lidojuma mērķis ir attālināties no izlidošanas vietas (ūdenstilpes) un atrast saules apspīdētu un no vēja pasargātu vietu, lai pabeigtu metamorfozes jeb pārvēršanās procesu. Tikko izlidojušas spāres ķermenis un spārni ir mīksti un viegli ievainojami un līdz ar to arī lidošanas spējas vēl nav tik labi attīstītas. Un tā kā spāres ir teritoriāli dzīvnieki, tad jaunajām spārēm paliekot ūdenstilpes tuvumā ir lielākas iespējas tik traumētām, no citām, agrāk izlidojušām spārēm, kas jau sāk aizsargāt savu teritoriju.” : Mārtiņš Kalniņš (avots: www.mammadaba.lv).

[Not a valid template]

 

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.