Sems Stols “100 kaķi, kas mainīja pasauli” (grāmatas apskats)

1957324Grāmata “100 kaķi, kas mainīja pasauli” ir nevis kādu izdomātu stāstu pilna, bet gan šajā darbā tik tiešām ir aprakstīti interesanti, aizraujoši, reizēm pat neticami, bet tomēr caurcaurēm patiesi stāsti par izciliem kaķiem. Reizēm gan izciliem pēdiņās, jo to it kā izcilie darbi drīzāk piedēvējami negantiem briesmu darbiem un nedarbiem, bet – lai vai kā, kaķi ir palikuši un iegrāmatoti vēstures annālēs. Varētu pat teikt, ka kaķi reizēm tik tiešām ir vadījušies pēc slavenās parunas par visu līdzekļu piemērotību savu mērķu sasniegšanai… Tas tā – nedaudz paironizējot!

Šajā kaķu patieso stāstu krājumā visi kaķi ir apkopoti sešās sadaļās – kaķi, kuri slaveni kļuvuši caur zinātni un dabaszinātņu darbiem un nedarbiem, kaķi, kuri darbojušies varas struktūrās un vēstures notikumos, kaķi no mākslas un literatūras, kā arī popkultūras aprindām. Kā īpašu kategoriju vēlos atzīmēt tos kaķus, kuri sevi vēsturē ierakstījusi ar īpaši drosmīgiem izgājieniem. Jā, drosmi ne tikai cilvēku vidū vien spēj novērtēt!

Kā mēs zinām, kaķi kā cilvēka sabiedrotie ir bijuši kopš cilvēces pirmsākumiem. Taču tā kā kaķi ir zināmi kā visai neatkarīgi un gana brīvdomīgi dzīvnieki, tie cilvēkiem vēsturi palīdzējuši veidot, īpaši nedomājot un neinteresējoties par cilvēku skatupunktu uz notikumiem un apkārtējām norisēm. Tie darbojušies lielākoties pēc sev zināmiem ritmiem un aicinājumiem. Kaķi ir ļoti neatkarīgi un brīvdomīgi, patstāvīgi cilvēka mīluļi, tādēļ arī vēstures annālēs tie iekļuvuši, bieži vien rīkojoties pavisam neuzkrītoši… Bet kā tieši – par to vairāk lasiet grāmatas  stāstos!

Šīs grāmatas varoņu un antivaroņu darbi lielākā vai mazākā mērā, bet tomēr ir mainījuši pasaules vēsturi un liek mums padomāt, vai visi mūsu mazie darbi ir adekvāti mūsu saveidotajam troksnim ap tiem, vai mēs neesam reizēm pārāk uzpūtīgi tur, kur prasītos tāda kā grāmatā rakstītā kaķu vienaldzība un nevērība, padarot savus (ne)darbus… Bieži vien tas vēsturē ienes daudz lielāku rezonansi!

100 kaķu grāmatā ir aprakstīti daudz un dažādi kaķi – Sniedziņš, ar kura palīdzību notvēra slepkavu, Mačeks, kuram pateicoties, Tesla atklāja elektrību, kaķis Vilards, kurš kļuva par nopietna pētījuma līdzautoru un vēl, vēl daudz citu kaķu. Pateicoties kāda kaķa, vārdā Selims, gana traģikomiskajai nāvei, mēs visi varam lasīt šādu nemirstīgo teicienu, kurš atspoguļo padomu ne cilvēkam, nedz arī kaķim akli netiekties pēc bezvērtīgiem mērķiem:
“Ne viss, kas tavām klaiņojošām acīm un sirdij neapdomīgajai tīk,
Ir likumīga, iegūstama balva. Ne viss, kas spīd, ir zelts.”

Visnotaļ, ja esat dzīvnieku draugs un cienītājs un arī jūsu mājā ir kāds murrātājs, šī grāmata noteikti spēs jūs darīt dvēseliski bagātāku, liekot palūkoties uz sava murrātāja darbiem caur mīlestības prizmu. Šī grāmata iemieso gan kaķa neatkarību, gan arī tā lielo pieķeršanos cilvēkam, ko apliecina daudzie atgadījumi iz šīs grāmatas lappusēm…

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.