Šajā nedēļas nogalē – ziemojošo ūdensputnu uzskaite

Šajā nedēļas nogalē, 17. un 18. janvārī, notiks ikgadējā ziemojošo ūdensputnu uzskaite. Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) aicina ikviens apmeklēt neaizsalušās ūdenstilpes un par saviem putnu novērojumiem ziņot portālā Dabasdati.lv. Ja ir vēlme iepazīt ziemojošos ūdensputnus putnu vērotāju pavadībā, tad var pievienoties kādai no LOB vietējām grupām.

Ziemojošo ūdensputnu uzskaites mērķis ir novērtēt ūdensputnu populāciju lielumu un sekot to skaita pārmaiņu tendencēm, kā arī noteikt nozīmīgākās putnu pulcēšanās vietas, kam nepieciešama aizsardzība. Šajās dienās uzskaites dalībnieki visā Latvijā apsekos ap 200 ūdensputnu ziemošanas vietas – dīķus, upes, ezerus, kā arī tiks veikti uzskaites maršruti gar jūras piekrasti. Uzskaites laikā tiks reģistrēti novērotie ūdensputni, nosakot to sugu un skaitu. Šogad īpaša uzmanība pievēršama ziemeļu un mazajiem gulbjiem. Ja tādi maršrutā ir, tad jāskaita atsevišķi vecie un jaunie putni, turklāt jaunie putni atsevišķi katrai ģimenes grupai. Pieteikties uz maršrutiem var pie programmas vadītājas Antras Stīpnieces ([email protected]).

LOB Rīgas vietējā grupa aicina interesanti pavadīt sestdienu, 17. janvāri, dodoties pastaigā apkārt Ķīpsalai un vērojot tur ziemojošos ūdensputnus. Tikšanās 17. janvārī plkst. 9.30 sabiedriskā transporta pieturā “Ķīpsala” (aiz Vanšu tilta virzienā uz Pārdaugavu). Tādā veidā ir iespējams apvienot interesanto – Ķīpsalas arhitektūru un putnus – un lietderīgo – reģistrējot novērotos ūdensputnus un piedaloties pētījumā, kas aptver visu Eiropu. Iesakām izvēlieties siltu, laika apstākļiem atbilstošu apģērbu, neslīdošus apavus, ņemt līdzi siltu tēju un nebaidīties no sala! Pieteikšanās: [email protected]

Uzskaites laikā novēroto un citas tēmas varēs apspriest LOB Rīgas vietējās grupas kopsapulcē 30. janvārī, kas plānota kā izglītojoša pievakare. Tajā būs iespējams uzzināt par plānotajiem pasākumiem 2015.gadā un klausīties Andra Klepera un Aigara Kalvāna stāstos par putnu izpēti un vērošanu. Aicināti visi interesenti. Vairāk informācijas un pieteikšanās: [email protected]

LOB Cēsu vietējā grupa 17. janvārī apsekos Cēsu apkārtnes ūdenstilpes. Tikšanās plkst. 9.30 kafejnīcā SOLO, Cēsīs, kad notiks sadalīšanās grupās un tiks apmeklētas visas iepriekš zināmās un citus gadus ziņotās neaizsalstošās ūdenstilpnes. To laiku, kas paliks pāri, tiks veltīts Gaujas vai citu upīšu apskatei. Pēcpusdienā pasākumanoslēgums kafejnīcā apkopojot rezultātus. 18. janvārī plānota uzskaite gar jūras piekrasti. Vairāk informācijas: https://cesuputnugrupa.wordpress.com/.

Arī LOB Litenes vietējā grupa aicina pievienoties ziemojošo ūdensputnu uzskaitēs 17. un 18. janvārī Gulbenes novadā. Vairāk informācijas un pieteikšanās rakstot uz [email protected] vai zvanot 26264611.

Ziemojošo ūdensputnu uzskaites Eiropā notiek kopš 1967. gada, tās koordinē starptautiska dabas aizsardzības organizācija Wetlands International. Šobrīd uzskaitēs piedalās jau vairāk nekā 100 pasaules valstis. Latvijā regulāras uzskaites notikušas laikā no 1967. līdz 1974. gadam un atsākušās 1984. gadā.

Papildu informācija: Antra Stīpniece, ziemojošo ūdensputnu programmas vadītāja, [email protected]

 

 

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.