„Sabiedrība darbībā – Versija 2. Pēc Moderna izstādes 2014”

kim? Laikmetīgās mākslas centrs ielūdz uz Moderna Museet Malmö organizētās izstādes „Sabiedrība darbībā – Versija 2. Pēc Moderna izstādes 2014” atklāšanu 6.martā, 19.00 kim? Laikmetīgās mākslas centrā. Izstāde ir „Moderna izstādes 2014” Rīgas versija, reprezentējot divdesmit septiņus māksliniekus no Skandināvijas un Baltijas jūras reģiona valstīm. Ekspozīcijā iekļautas latviešu mākslinieces Zentas Dzividzinskas fotogrāfijas un jauns mākslinieku duo Mika Mitrēvica & Kristīnes Kursišas darbs.

Sabiedrību veido vēsturiskā pieredze un aktuālā realitāte, tāpat arī izstādē „Sabiedrība darbībā” pārstāvētie mākslinieki darbojas gan ar pieredzēto, gan iecerēto. Izstādes nosaukums ir jāuztver kā plašs un pārskatāms koncepts, kur vārds „darbība” apzīmē redzamu un neredzamu kustību, sabiedrisku aktivitāti un performatīvu žestu. Izstāde ietver jautājumus par privātām un kolektīvām identitātēm, politiskām izpausmēm un individuālām pārdomām. Vairāki tajā pārstāvētie darbi apspriež vai iesaistās performatīvās darbībās, akcentējot attiecības starp vērošanu un rīcību. Mākslinieki apšauba un izaicina publisko sfēru, institucionālo vidi un robežu starp fikciju un dokumentālo.

Izstādes „Sabiedrība darbībā” paplašinātā versija pirmo reizi tika prezentēta 2014.gadā Moderna Museet Malmö, Malmē, Zviedrijā, izstāžu sērijas „Moderna izstāde 2014” ietvaros. „Moderna izstāde” tradicionāli ir bijusi muzeja veidots zviedru laikmetīgās mākslas apskats, kas norisinās reizi četros gados. Atšķirībā no iepriekšējām divām izstādēm, „Sabiedrība darbībā” atlasītie darbi pirmo reizi ģeogrāfiski ir pārsnieguši Zviedrijas robežas, iekļaujot māksliniekus no Baltijas jūras reģiona valstīm, kā arī vēsturiskus elementus, no kuriem daži nāk no Moderna Museet kolekcijas. Izstādē Malmē tika prezentēti 38 mākslinieki un mākslinieku kolektīvi no septiņām valstīm.
Moderna Museet ir modernās un laikmetīgās mākslas muzejs Stokholmā, kas lepojas ar vienu no pasaules labākajām 20. un 21. gadsimta mākslas kolekcijām, un tās fotogrāfiju kolekcijas pirmsākumi meklējumi 1840. gadā. Kopš 2010. gada muzeja direktors ir starptautiski ievērojamais kurators Daniels Birnbaums. Moderna Museet uzdevums ir kolekcionēt, saglabāt, izstādīt un rīkot izglītojošus pasākumus saistībā ar 20. un 21. gadsimta mākslas formām. Moderna Museet Malmö filiāle Malmē tika atklāta 2009. gadā.

„Sabiedrība darbībā – Versija 2. Pēc Moderna izstādes 2014” dalībnieki: AaBbPp, Cezarijs Bodzjanovskis (Cezary Bodzianowski), Egle Budvītīte (Eglė Budvytytė) & Barts Grūnendāls (Bart Groenendaal), Zenta Dzividzinska, Juhanna Gustafsone-Firsta (Johanna Gustafsson Fürst), Joahims Hamū (Joachim Hamou), Laura Kaminskaite (Laura Kaminskaitė), Esi Kausailainena (Essi Kausalainen), Anna Lunda (Anna Lundh), Hennings Lindkvists (Henning Lundkvist), Maija Lūtonena (Maija Luutonen), Miks Mitrēvics & Kristīne Kursiša, Mikala Paludana (Michala Paludan), Lea Porsagere (Lea Porsager), Emīlija Roisdone (Emily Roysdon), Imri Sandstrema (Imri Sandström), Janeks Simons (Janek Simon), Ūla Stols (Ola Ståhl) & Terje Estlings (Terje Östling).

Filmu programma: Emānuels Almborjs (Emanuel Almborg), Maja Borja (Maja Borg), Maja Hasagere (Maj Hasager), Jons Meks (Jonas Mekas), Kristina Normane (Kristina Norman).

Izstādes programma:

7. marts, 14.00. kim? Laikmetīgās mākslas centrs

Ekskursija kopā ar kuratoriem. Kuratori Andrēass Nilsons un Maija Rudovska diskutēs par izstādi un izvērsīs dažas tēmas kopā ar iesaistītajiem māksliniekiem.

Lekcija. Izstādes asistējošā kuratore Jūlija Bjernberja lasa lekciju par izstādē Moderna Museet Malmö prezentētajām feministu un „zilo teorijas (queer)” mākslas tēmām, koncentrējoties uz tādiem māksliniekiem kā Mete Vinkelmane, Maja Hasagere, Emīlija Roisdone un Anna-Stīna Treimunda.

Lekcija – performance. Zviedru māksliniece Imri Sandstrema iepazīstina ar savu performatīvo lekciju Howe Across Reading – Performing the Past, projektu, kas pēta dzejnieces Sūzanas Hovas tekstus – īpaši viņas Jaunanglijas naratīvus, saistībā ar Vesterbotenas, teritorijas Zviedrijas ziemeļos, valodu un kultūru. Projekts pēta, kā un kādas skaņas un telpas tiek radītas nepārtrauktajā inter-vēsturiskajā lasījumā un tulkojumā starp ģeogrāfijām, reliģijām un literatūrām.

8. marts, 11.00-17.00. Filmu programma. Kinoteātris K Suns (Elizabetes iela 83/85)

Maja Borja. Future my Love (2012). 93 min.

Maja Hasagere. Decembers – a round table conversation (2012). 65 min.

Emānuels Almborjs. The Majority Never Has Right On Its Side (2013). 40 min.

Jons Meks. A Walk (1990). 58 min.

Kristina Normane. Common Ground (2013). 37 min.

Pasākumi norisināsies angļu valodā. Ieeja bez maksas

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.