Rolfs Dobelli “Skaidrās domāšanas māksla” (Grāmatas apskats)

4489103Ilgi domāju, kā lai iesāku aprakstu par šo nelielā formāta, bet ārkārtīgi saistošā un noderīgā satura grāmatu – Rolfa Dobelli darbu “Skaidrās domāšanas māksla”. Tad nu jums vēstīšu visu, kas nu man uz sirds sakrājies, iepazīstot šīs grāmatas paustās atziņas un vēstījumu. Uzreiz gan vēlos sacīt, un nemaz nepārspīlējot, ka šai grāmatai ir jābūt katra sevis cienoša ļauža somā, katras dāmas rokassomiņā un, galu galā – katras mājsaimnieces noderīgo un parocīgo grāmatu plauktiņā. Kāpēc – kāds jautās? Tad nu atbilde, pirmkārt, izlasāma grāmatā, bet otrkārt – šīs grāmatiņas saturs var palīdzēt uzlabot mūsu finansiālo situāciju, karjeras izaugsmi un ikdienišķu laimi, pamācot mūs, kā izsargāties no populārām domāšanas kļūdām, kuru ietekmē mēs ikviens bieži pieņemam ne visai racionālus un labi izsvērtus lēmumus…Šī nav kārtējā pašpalīdzības vai līdzīga satura literatūra!!! Šī ir grāmata, kas palīdz “atdarīt acis” un mudina sākt pieņemt kārtīgi apdomātus lēmumus, nevis ļauties prāta joņošanai un sekot reklāmu iespaidam un daudzām citām ekvilibristiskām ievirzēm, kas ne pie kā efektīva nenoved, kā vien lieki patērē mūsu laika un finanšu rezultātus. Kā rezultātā iestājas pilnīgs fiasko un pēc šīs grāmatas iepazīšanas tu, cilvēks, saproti, ka esi akli sekojis citu prasmei pakļaut tavu domāšanu, balstoties uz mūsu iedzimtās tieksmes pieļaut domāšanas kļūdas.

Un tomēr, galu galā, autors pats atzīstas – ja iespējamais kaitējums nav liels – esat tomēr cilvēks parastais, nelauziet galvu un ļaujiet intuīcijai vaļu, reizumis pat pieļaujot kādu domāšanas kļūdu, bet piesardzību atstājam patiesi izšķirīgiem brīžiem… Jo “intuitīvi lēmumi, pat ja tie nav gluži racionāli, zināmos apstākļos ir pat labāki.” 

Grāmatā “Skaidrās domāšanas māksla” ir aprakstītas un pietiekami detalizēti izklāstītas 52 domāšanas kļūdas, kuras daudzi no mums pieļauj ikdienā, kad lēmumus pieņemot, gan veidojot savas dzīves ritumu. Bet būtu taču ideāli, ja mēs varētu dzīvot, nepieļaujot domāšanas kļūdas un tā rezultātā ietaupīt lielus finanšu līdzekļus, mākslīgi nepazemināt cita intelekta līmeni, savējo paaugstinot un tā joprojām, vai ne?

Tad nu šī grāmata vēsta par to, kā no šādām kļūdām izvairīties. Piemēram, vai zinājāt, ko autors domā par t.s. citu un pašu pasludinātajiem ekspertiem? “Esiet skeptiski pret prognozēm, ko izteikuši tā dēvētie eksperti. Jebkuru plānu vienmēr veidojiet pēc pesimistiskākā scenārija, jo tā ir jūsu iespēja situāciju novērtēt daudzmaz reālistiski.” Un šādu patiesu norāžu uz mūsu ikviena biežāk pieļautajām domāšanas kļūdām šajā darbā netrūkst. Var šķist, ka ko nu večuks muld, mani kā racionālu cilvēku, piemēram, nekas nespēj notriekt no maniem iedomātajiem pareizās domāšanas augstumiem… Nekā nebija – visi, itin visi pieļauj domāšanas kļūdas, kaut vai pakļaujoties preču un produktu reklāmām – tās ir tīra ietekme uz mūsu domāšanu, lai mēs pieņemtu lēmumu, balstoties uz domāšanas kļūdu, kas grāmatā nodēvēta par social proof jeb domāšanas kļūdu, kas balstās uz sabiedrības atzinumu.

Grāmatā bez izciliem padomiem kā izvairīties no domāšanas kļūdām, katrs apraksts ir ilustrēts ar ļoti skaistu un atsevišķo domāšanas kļūdu raksturojošu grafiķes Birgitas Langas ilustrāciju – košu, krāsainu, kļūdu vizualizējošu. Tā ir kā šīs grāmatas papildus pievienotā vērtība. Vismaz manās acīs. Blakus skaistajam grāmatas vāka noformējumam un parocīgajam formātam… 🙂

Viena no manu personīgo domāšanu izaicinošākajiem domāšanas kļūdu aprakstiem bija apraksts par autoritāšu pārvērtēšanu jeb Authority Bias. Izcils padoms, kas varētu daudziem nepatikt, bet kurš mudina tā vienkārši nepakļauties t.s. autoritāšu ietekmei, kaut gan visas autoritātes un eksperti vēlas, lai viņus atzīst un godā, bet tas (pakļaušanās autoritāšu spriedumiem – D.K.) aizved soli atpakaļ savā personīgajā domāšanā, resp., mūsu patstāvīgajā domāšanā iezogas regress un mēs vairs nebalstāmies uz savu morālā un racionālā pamatojuma viedokli, bet vieglprātīgi kā aitas ieklausāmies autoritātes spriedumos… Autors sniedz vērtīgu atziņu: “Ikreiz, kad satiekat kādu ekspertu, mēģiniet viņu izaicināt, izprovocēt. Jo kritiskāk izturēsieties pret autoritātēm, jo brīvāki būsiet. Un jo vairāk varēsiet paļauties paši uz sevi.” Labs padoms mūsdienu sabiedrībā, kurā daudzi cenšas spēlēt, iekarot un izcīnīt ekspertu, autoritāšu un domas karaļu titulus… Domāsim paši!

Nešaubīgi varu atzīt, ka šī grāmata ir kļuvusi par pirmo manu šī gada TOP 5 grāmatu, kuru ar roku uz sirds iesaku izlasīt ikvienam!

Un visbeidzot, vēl daži nelieli citāti ieskatam:

“Patiess zinātājs zina, ko viņš zina un ko ne. Ja kāds no šī kalibra cilvēkiem atrodas ārpus sava “kompetences loka”, viņš nesaka neko vai arī atzīstas: “Es nezinu.” Šo frāzi viņš saka bez sāpēm, pat nedaudz lepni.”

“Nedomājiet, ka esat stoiski kontrolēts Marks Aurēlijs un kontrolējat savu dzīvi. To jūs kontrolējat acīmredzot mazāk, nekā jums šķiet. Tāpēc koncentrējieties uz tām dažām lietām, ko patiešām varat ietekmēt, – un arī no tām konsekventi izvēlieties tikai svarīgākās. Visam citam vienkārši ļaujiet notikt.”

“Simpātijas darbojas labāk nekā kukuļošana.”

“Novērtējiet lietas tikai pēc to cenas un noderīguma. Nekam citam nav nozīmes.”

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.