Rīgā par privātiem līdzekļiem taps Latvijas Laikmetīgās mākslas muzejs

Ceturtdien, 30. oktobrī, Pulkv. Brieža ielā 28a svinīgā ceremonijā Latvijas Republikas kultūras ministre Dace Melbārde un Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fonda padomes locekļi Ināra un Boriss Teterevi, Ernests Bernis un Oļegs Fiļs parakstīja nodomu protokolu par Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja būvniecības ieceres īstenošanu.

Līdz 2021. gada 18. novembrim Latvijas Laikmetīgās mākslas fonds, kuru dibinājuši ABLV Charitable Foundation un Borisa un Ināras Teterevu fonds, par dibinātāju un fonda piesaistītiem citiem publisko un privāto personu finanšu līdzekļiem partnerībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju īstenos Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja būvniecību, kā arī nodrošinās muzeja darbību, pārvaldību un attīstību, tostarp krājuma veidošanu, uzturēšanu un papildināšanu. Muzejs būs atvērts un pieejams sabiedrībai. Plānots, ka Fonda dibinātāji muzeja būvniecībai nodrošinās nepieciešamo finansējumu 30 miljonu eiro apmērā.

„Esam apņēmušies attīstīt un īstenot privāta laikmetīgās mākslas muzeja ieceri Latvijā. Man ir liels prieks, ka Kultūras ministrija mūs atbalsta šajā izaicinājumiem pilnajā darbā,” uzsver Boriss Teterevs.

„Savulaik, uzsākot sadarbību ar Kultūras ministriju un veidojot laikmetīgās mākslas kolekciju, nedomājām, ka nonāksim arī līdz laikmetīgās mākslas muzeja idejas realizēšanai. Šodienas lēmums ir loģisks turpinājums mūsu sākotnējai iecerei. Privātai iniciatīvai ir milzīga nozīme sabiedrības attīstībā. Šeit – kvartālā starp Hanzas ielu, Pulkveža Brieža ielu un Skanstes ielu – attīstīsies moderns Rīgas kvartāls, un muzejs būs tā vizītkarte,” stāsta ABLV Bank izpilddirektors un līdzīpašnieks, viens no ABLV Charitable Foundation dibinātājiem, Ernests Bernis.

„Pirms vairāk nekā 100 gadiem Augusts Dombrovskis uzņēmās misiju izveidot kultūras centru Vecmīlgrāvī; šodien kultūras pils „Ziemeļblāzma” ir neatņemama Rīgas kultūras un mākslas telpas daļa. Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fonds mūsdienās apņemas realizēt līdzvērtīgu misiju, izprotot valstisku vajadzību pēc sava laikmetīgās mākslas muzeja, kas iezīmē katras nācijas briedumu un spēju īstenot laikmetīgās kultūras procesus. Oktobris ir aizraujošs mēnesis laikmetīgajā mākslā ne tikai Latvijā, kamēr mēs esam pašā ceļa sākumā, Parīzē šajās dienās tiek atklāta jauna, mūsdienīga mākslas telpa — Fondation Louis Vuitton. Laikmetīgā māksla ir dzīvs process, kas nemitīgi attīstās, un esmu gandarīta, ka Latvija ir šī procesa dalībniece,” pauž kultūras ministre Dace Melbārde.

Nodomu protokols ir parakstīts, pamatojoties uz veiksmīgo ilgtermiņa sadarbību starp Kultūras ministriju, ABLV Charitable Foundation un Borisa un Ināras Teterevu fondu kā ievērojamiem Latvijas laikmetīgās mākslas jomas mecenātiem, un ABLV Bank kā galveno atbalstītāju Laikmetīgās mākslas muzeja krājuma veidošanā pamatojoties uz 2005. gada 23. septembrī noslēgto sadarbības līgumu.

Pēdējos gados sabiedrības un kultūras nozares pieprasījums pēc laikmetīgās mākslas muzeja Latvijas kultūrtelpā ir būtiski palielinājies. Šo procesu aktīvi attīsta vairākas nevalstiskās organizācijas, veidojot īpašas programmas laikmetīgās mākslas izstāžu rīkošanai un jaunu darbu radīšanai, kā arī organizējot dažādas sabiedriskas aktivitātes muzeja veidošanas idejas aktualizācijai. Jau kopš 2005. gada notiek aktīvs Latvijas laikmetīgās mākslas kolekcijas veidošanas process, kurā ilgtermiņā sadarbojas Kultūras ministrija un ABLV Bank. No 2013. gada tiek realizēts arī Borisa un Ināras Teterevu fonda un Rīgas domes projekts „Māksla publiskā telpā”.

 

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.