Pasaules Dabas fonds izdevis animācijas filmas par mežu

Kā Latvijas mežus padarīt bagātākus? Noderīgi padomi Latvijas 144 000 meža īpašniekiem.

Pasaules Dabas Fonds ir izveidojis izglītojošas animācijas filmas par dabas daudzveidību mežā. Šīs filmiņas noderēs meža īpašniekiem, studentiem vai arī vienkārši dabas mīļotājiem. Filmas stāsta par veciem kokiem, mirušo koksni un pameža kokiem un krūmiem un to nozīmi mežā dabas daudzveidības saglabāšanā.

“Latvijā ir vairāk kā 100 000 meža īpašnieki un daļai privāto mežu īpašnieku trūkst pilnvērtīgas zināšanas par dabas daudzveidības saglabāšanas pasākumu būtību un nozīmi meža apsaimniekošanā. Reizēm arī mežizstrādes darbu veicēji zināšanu vai steigas dēļ dabas daudzveidībai nepieciešamo struktūru saglabāšanu veic pavirši. Ja katrs meža īpašnieks, saimniekojot mežā, iespēju robežās ievērotu filmā norādītos padomus – Latvijas meži būtu bagātāki,” norāda Jānis Rozītis, Pasaules Dabas Fonda direktors.

“Mežā kā dabiskā sistēmā ietilpst atšķirīga vecuma koki, atmirusī koksne, dažāds koku un krūmu sugu sastāvs, kas ļauj pastāvēt dažādām sugām. Šāda mežaudze uztur daudzveidīgu dzīvnieku un augu kopumu,” skaidro Jānis Rozītis.

Izdotās filmiņas norāda, ka atmirusī koksne nav tikai “nekārtība” mežā, tā ir mājvieta mežā mītošajām sugām un, ka uz bioloģiski veciem kokiem vienlaikus sadzīvo dažādas sugas, dažādās debespusēs. Savukārt pameža krūmi un koki mežā aizsargā kokaudzi no vēja un temperatūras svārstībām, rada noēnojumu meža zemsedzes sugām – ēnmīļiem un ietekmē atmirušās koksnes sadalīšanās procesus, kas ēnainās vietās norit lēnāk, tādējādi ilgāk kalpojot kā substrāts retām sugām.

“Mežā mums ir jāspēj saimniekot tā, lai iespējami ļautu dabas procesiem ritēt. Pirms nākamreiz iedomājies, ka mežā veci un miruši koki ir “nekārtība”, uz brīdi paskaties uz to no otras puses – tā ir dzīves telpa daudzām sugām,” filmās aicina Pasaules Dabas Fonds.

Animācijas filmas var aplūkot Pasaules Dabas Fonda Youtube kanālā vai organizācijas mājas lapā www.pdf.lv! Filmiņas sagatavotas ar Latvijas vides aizsardzības fonda, SIA Bergvik Skog, AS Stora Enso Latvija atbalstu, tās veidojusi mārketinga un komunikācijas aģentūra Esplanāde, tekstu autori Inga Straupe un Kristaps Vilks.

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.