Pārgājiens gar Līgatnes upi

Līgatne ir visiem pazīstama vieta, kur rudens krāšņumā baudīt zelta lapkriti.  Neatkarīgi no gadalaika, bez iespaidiem noteikti neatstās Līgatnes upes daba taka. Jāatdzīst, ka šī  nav populārākā dabas taka, bet gan ekstrēms piedzīvojums dabas mīļotājiem un avantūristiem.

Kamēr ūdenstilpne vēl nav apsegusies ar ledus spoguli, laiks iepazīt vienu no straujākajām upēm Latvijā. Upe iztek no Mežēku ezeriem Nītaures pagastā, tad plūst gar Augšlīgatni un Līgatnes centru līdz visbeidzot sastopas ar Gauju.

Pārgājiena mērķis – smelties iespaidus neskartajā Latvijas dabā. Tādēļ mēs soļojumu nesākām labiekārtotā takas sākumposmā, bet gan devāmies meklēt upes ieleju Augšlīgatnē netālu no Paltmales kapiem. Maldoties par mežaino palieni, brienot caur krūmiem, beidzot mēs uzgājām upi. Šis atradums apstiprināja to, ka ejam pareizi un gājiens jāturpina gar upi virzienā uz Gauju. Pa ceļam daba neskopojās gan ar skaistām ainavām, gan dažādiem dabas un bebru veidotiem šķēršļiem.  Nakts sals vietām uz zemes un upes malās atstājis rotājumus. Var sajust, ka daba gatavojas ziemai. Vēl mazliet un viss te būs savādāk. Dodoties aizvien tālāk, krasti palika ievērojami stāvāki. Zem kājām sajutām dolomīta šķembu slīdēšanu, kas liecināja, ka mēs tuvojamies Zanderu gravas alām. Minētā grava ir atpazīstama ar dolomīta alām, kas stiepjas gar Līgatnes upes kreiso krastu, kur dažāda lieluma, mazākas un lielākas, alas seko viena otrai. Ieraugot pirmos dolomīta atsegumus, kļuva skaidrs, ka, ja vēlamies nokļūt pie tām, ceļš jāturpina pa gravas augšpusi. Tiesa, pirms tikt iecerētajā virzienā, bija jāpārvar iespaidīgs aptuveni 40-50 metrus augsts stāvums. Augšpuše mūs sagaidīja alas un skaists skats uz pieveikto kāpumu. Ziemas tuvošanās dabā iezīmē jaunus vaibstus – alās jau bija vērojami ledus stalaktīti un stalagnīti.

Līdz ar alu atrašanu diena jau sāka tuvoties beigām, un nu jau pa civilizētākām takām devāmies ārā no gravas, kurā tika atstāti daudz iepaidu un piedzīvojumu…

 

[Not a valid template]

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.