Padomi, kā pareizi uzglabāt svētku eglīti

Ja vēlamies, lai mūsu mājokli pārņem svaigu skuju smarža un mūsu Ziemassvētku eglīte izgreznota,  smaržojoša un  krāšņa mūs  priecē  līdz pat  Vecgada vakaram, eksperti iesaka izvēlēties Latvijā audzētu eglīti. Lai eglīti kuplu un smaržīgu saglabātu ilgāk, T/C „Mols” sadarbībā ar egļu audzētājiem sagatavojis ieteikumus kā pareizi uzglabāt Latvijā audzētas eglītes.

7  padomi Latvijā audzētas eglītes uzturēšanai un izvietošanai:

  1. Nenesiet eglīti uzreiz siltā telpā. Krasās temperatūras maiņas dēļ skujas birs daudz un strauji. Vispirms pāris stundas paturiet eglīti kāpņu telpā vai koridorā, kur nav tik silts kā istabā.
  2. Kad izvēlies eglītes atrašanās vietu telpā, pārliecinies, lai tuvumā neatrastos radiatori vai citas sildierīces.
  3. Nocirstās eglītes pirms likšanas spainī apmēram 8-10 cm no stumbra apakšdaļas jāatbrīvo no mizas un jāapstrādā ar asu nazi, lai atvērtu svaigas poras.
  4. Lai eglīte ilgāk izskatīto labi, tā jāuzstāda spainī ar mitrām un tīrām smiltīm. Pirms iebērt smiltis, spainī ielejiet aptuveni litru ūdens ar nelielu glicerīna vai želatīna daudzumu vai arī aspirīna tableti un divas karotes cukura. Egli jāuzstāda aptuveni 20 cm dziļumā un periodiski jāaplaista.
  5. Ja nav pieejamas smiltis, eglīti var uzstādīt ūdens traukā, ūdenim pievienojot nedaudz citronskābes un krīta.
  6. Vispierastākais variants ir eglītes uzstādīšana egles kājā (krustiņā), bet tādā gadījumā ieteicams pie egles kāta pielikt mitru lupatiņu, kuru katru dienu jāmitrina ar ūdeni.
  7. Egles zarus var laiku pa laikam apsmidzināt ar ūdeni, tas palīdzēs kokam ilgāk saglabāt svaigumu.

Eksperta padoms lieti noderēs arī tad, ja izlemsiet iegādāties eglīti podiņā un turpināt to audzēt tālāk:

“Latvijā audzētas egles ir piemērotas arī tālākai audzēšanai mūsu klimatā. Pirmkārt, ja egle jau Latvijā ir izaudzēta līdz 1 – 1.5m, tad tas ir rādītājs, ka eglīte mūsu klimatu ir atzinusi par labvēlīgu. Ja tiek pirkta egle podiņā ar nolūku pavasarī iestādīt, tad noteikti nedrīkst istabā turēt ilgāk par trīs nedēļām, jo tiek izjaukts koka bioloģiskais ritms, kas savukārt nozīmē to, ka paliek daudz mazāka iespēja, ka tā pavasarī uzplauks,” stāsta “Latvijas valsts meži” struktūrvienības “LVM Sēklas un Stādi” direktors Guntis Grandāns.

Latvijā katru gadu tiek iestādīti aptuveni 20-23 miljonu egļu stādu un uz vienu Latvijas iedzīvotāju “Latvijas valsts meži” katru gadu izaudzē aptuveni 10 eglītes.

Guntis Grandāns: “Latvijas mežos dabiski sastopamas  pavisam 4 skuju koku pamatsugas – parastā egle, parastā priede, parastais kadiķis un parastā īve  Latvijas parastā egle ir vienīgā  egles suga, bet tai ir aptuveni 140 dekoratīvas formas.”

“Ziemassvētkiem tiek audzētas speciālas egles, gan Latvijas parastā egle, gan citu dekoratīvo sugu egles, piemēram, sudrabegle jeb asā egle, nordman egles. Lai izaudzētu vispieprasītāko izmēru, t.i. līdz 2 metriem, eglei ir jāaug aptuveni septiņus gadus. Visu šo laiku par eglīti tiek īpaši domāts – tā tiek mēslota, kopta, formēta – lai gala rezultātā panāktu skaistas un kuplas egles formu. Vispieprasītākā parasti ir grieztās Latvijas parastā egle un nordman egles, bet pieprasītākais eglītes garums ir no 1,75 līdz 2 metriem,” stāsta SIA Annels egles ģenerāldirektors Dainis Rācenis.

Ņemot vērā t/c „Mols” un egļu tirgotāju novērojumus, var secināt, ka zaļi domājošie cilvēki izvēlas egles podiņos, vecāka gadagājuma cilvēki pārsvarā pērk egļu zarus vai maza izmēra eglītes.

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.