Noskaidrota nomaļākā un apdzīvotākā vieta Latvijā

Visnomaļākā vieta Latvijā ir Klajotņa purvs – 150 kvadrātkilometrus liela pilnībā neapdzīvota teritorija Lubānas novada Indrānu pagastā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati.

Pretstatā blīvākajai apdzīvotībai Rīgā, Pļavnieku apkaimē, kur uz vienu kvadrātkilometru dzīvo vairāk nekā 22 000 cilvēku, šajā vietā līdz tuvākajām mājām jāiet apmēram septiņus kilometrus garš ceļš.

150 kvadrātkilometrus lielā neapdzīvotā teritorija Lubānas novada Indrānu pagastā atrodas 170 kilometru attālumā no Rīgas.

CSP ir noslēgusi kārtējo 2011.gada tautas skaitīšanā iegūto datu apstrādes posmu, piesaistot mājokļu adreses ģeogrāfiskajām koordinātēm, līdz ar to telpiskās attīstības plānošanas speciālistiem, pētniekiem, studentiem un citiem datu lietotājiem ir iespēja iegūt telpisku informāciju par iedzīvotājiem.

Tautas skaitīšanā iegūtie dati attēloti tā dēvētajā režģa kartē šūnās, no kurām katra ir ar 1×1 kilometru jeb vienu kvadrātkilometru liela. Latvijas teritorija ir sadalīta 65 600 šūnās, no kurām aptuveni puse jeb 33 000 ir apdzīvotas – 2011.gada tautas skaitīšanā šajā teritorijā ir saskaitīti pastāvīgie iedzīvotāji.

plavnieki_web

Saskaņā ar šiem datiem visblīvāk apdzīvotā teritorija ir Pļavnieku apkaime Rīgā. Pļavniekos vienā režģa šūnā ir saskaitīti 22 282 pastāvīgie iedzīvotāji, turpretī divās trešdaļās jeb 21 000 apdzīvoto kvadrātkilometru ir saskaitīti vien desmit vai mazāk iedzīvotāju.

Tautas skaitīšanas dati un kartes statistiskā informācija telpiskai analīzei ir publicēta CSP interneta mājaslapas tautas skaitīšana sadaļā “Datu vizualizācija”. Patlaban ir publicētas iedzīvotāju blīvuma un izplatītāko valodu lietojuma režģa kartes, kā arī dati iedzīvotāju blīvumu telpiskai analīzei un karšu veidošanai patstāvīgi.

Jau ziņots, ka 2011.gada tautas skaitīšanu CSP sāka 1.martā, piedāvājot aizpildīt tautas skaitīšanas anketas internetā, bet 17.martā darbu sāka 1960 tautas skaitītāji, apmeklējot iedzīvotājus viņu dzīvesvietās. Saskaņā ar rezultātiem iedzīvotāji skaits 2011.gada jūnijā bija 2,2188 miljoni cilvēku.

Tikmēr saskaņā ar CSP datiem 2014.gadā iedzīvotāju skaits Latvijā samazinājies – maija sākumā valstī dzīvoja 1 997 500 iedzīvotāju. Iedzīvotāju skaits samazinās gan dabiskā pieauguma (mirušo skaita pārsvars pār dzimušo skaitu), gan migrācijas dēļ.

 

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.