Merkurs saraujās!

Zinātnieki, izpētot fotogrāfijas no NASA zondes „Messenger”, secina, ka planēta Merkurs diametrā sarāvusies par 14 kilometriem. Planētu pētnieki atzīst, ka notiekošās aktivitātes uz planētas var tik uzskatītas par anomālām, jo tās saraušanās notiek daudz reiz ātrāk kā uz citām, piemēram, uz Mēness vai Marsa.

Zonde „Messenger” Merkuru analizē jau kopš 2011. gada un pirmo reizi zinātniekiem piedāvā pilnu planētas topogrāfisko karti. Līdz šim vienīgā tiešā informācija par situāciju uz Merkuru bija iegūta no kosmosa zondes „Mariner-10”, kas spēja fiksēt tikai 45% no visas planētas virsmas.

Speciālisti analizējot iegūtos datus īpašu uzmanību pievērsa tā saucamajām „kroku un vilces jostām”, kas veidojušās planētas atdzišanas rezultātā. Tieši šo veidojumu formu, dziļumu un novietojumu izpēte zinātniekiem ļāva izdarīt secinājumu, ka Merkurs ir sarāvies par 2-8 reizēm vairāk kā sākotnēji uzskatīts.

Pēdējo 4 miljardu gadu laikā planētas rādiuss samazinājies par 5-7 kilometriem.

Jānorāda, ka zinātnieku vidū jau no 19.gadsmita beigām populāra bija teorija par to, ka Zemes kodols un garoza pamazām zaudē savu siltumu, atdziest, deformējas un pamazām saspiežas.  Šī parādība noris ne tikai uz Zemes, bet arī uz citām Saules sistēmas planētām.

 

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.