„Māksla 21. gadsimtā” septītās sezonas ceturtā sērija „Izdomājums”

Mākslas zinātnieces Ievas Astahovskas kūrētās izglītības programmas „LMC vakarskola” ietvaros šī gada 4. decembrī, ceturtdien, pulksten 18.00 LMC Ofisa galerijā tiks demonstrēta filmu cikla „Māksla 21. gadsimtā” noslēdzošā, septītās sezonas ceturtā sērija „Izdomājums”. Filmas seansu papildinās saruna ar māksliniekiem Lieni Mackus, Maiju Mackus un Jāni Filipoviču.

Kas padara stāstus aizraujošus? Kādos veidos mākslinieki pārkāpj ikdienas dzīves realitāti, lai atklātu dziļākas patiesības? Šajā epizodē tiks aplūkoti mākslinieki, kas savos darbos sapludina dažādus žanrus un estētiskās disciplīnas, lai atklātu ne vien stāsta nozīmi, bet arī to, kā un kādēļ šī nozīme veidojas.

Katarīna Grosse rada krāsainus, tēlnieciskus vides objektus un glezniecību, kurā kompozīciju hierarhija apvienota ar nepastarpinātu ainavas uztveri. Rezultāts ir materializēts stāsts, un, iespējams, viņas domu pieraksts vai ilūzija par to. Piemēram, māksliniece izmanto laivu būvēšanas tehnikas, lai veidotu monumentālas abstraktas skulptūras vai nokrāso ar zemi piepildītu telpu. Māksliniece Džoanna Džounsa rada performances, video, instalācijas, tēlniecības darbus un zīmējumus, iedvesmu rodot mītos, pagātnes stāstus integrējot tagadnes situācijās. Savās performancēs bieži izmantojot maskas un zīmēšanu, Džoanna Džounsa pārkāpj ierastās stāsta veidošanas konvencijas, lai uzsvērtu potenciālos simbolus. Savās video instalācijās mākslinieks Omērs Fasts sapludina robežas starp dokumentālismu, dramatizāciju un fantāziju, bieži vien mulsinot skatītāju. Fasts rotaļājas ar mūsu pieņēmumiem par identitāti un naratīva struktūrām, atklājot nozīmju nianses veidos, kādos stāsti tiek stāstīti, pārstāstīti un mitoloģizēti. Īsfilma „Izdomājums” Latvijas skatītājiem ir pēdējā iespēja iepazīties ar ART21 dokumentālajām filmām – tā ir septītās sezonas pēdējā sērija.

Filmu seansu papildinās saruna ar māksliniekiem Lieni Mackus, Maiju Mackus un Jāni Filipoviču. Gan poētiskie īsstāsti, atdzīvināti plastilīna animācijā māsu Mackus darbos, gan dzēlīgās anekdotes, kurās miksētas valodiskas un vizuālas asprātības, Jāņa Filipoviča instalācijās atklāj reālu un izdomātu tēlu un lietu vērojumu, un fikcijas žanra dažādību ļauj ieraudzīt arī Latvijas mākslā.

ART21 Access ’14 ir starptautiska bezmaksas filmu demonstrēšanas iniciatīva, kuras mērķis ir paplašināt zināšanas par laikmetīgo mākslu, veicināt dialogu un iedvesmot radošas idejas. Septītajā sezonā tiek apskatīti divpadsmit mākslinieki, kuri atklāj veidus, kā māksla var iedvesmot un pārveidot gan atsevišķu cilvēku, gan kopienu dzīves.

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.