Literārā saruna “Astoņpadsmit Raiņa vasaras mirkļi”

2015. gada 26. janvārī plkst. 18.00 Rīgas Latviešu biedrības Kamīnzālē risināsies otrā literārā saruna ciklā „ASPAZIJAS UN RAIŅA GADS Rīgas Latviešu biedrībā” – Astoņpadsmit Raiņa vasaras mirkļi.

Šajā vakarā atvērsim Olīva Mētras grāmatu „Raiņa pēdējā vasara. Atmiņas un fotogrāfijas”, ko laidusi klajā Rakstnieku muzeju biedrība PILS.

Daudzi ir redzējuši Raiņa fotoattēlus gan peldkostīmā pludmalē, gan pie loga Majoru vasarnīcā. Bet ko mēs zinām par šo attēlu autoru? Pateicoties mūziķim un fotogrāfam Olīvam Mētram 18 fotogrāfijās saglabājušies Raiņa 1929. gada vasaras mirkļi. Viņš ir arī pēdējo dzejnieka portretu autors, tie tapuši 9. septembrī – trīs dienas pirms Raiņa nāves. Olīva Mētras atmiņas ir unikāls materiāls, jo autors dzīvi un krāsaini apraksta katra fotoattēla radīšanas mirkli, fiksējot apkārtni, sarunas, noskaņojumu. Apvienojumā ar fotoattēliem tās rada vienotu klātbūtnes sajūtu. Tas, ka atmiņas pamatā rakstītas īsi pēc dzejnieka nāves, liecina par to autentisko vērtību. Olīva Mētras atmiņas līdz šim nav bijušas publicētas.

Viņš darbojies mūzikas jomā, strādājis par skolotāju, vadījis korus. Olīvs Mētra komponējis solodziesmas, bet plašākā viņa kompozīcija ir opera „Jāzeps un viņa brāļi” pēc Raiņa lugas. Diemžēl viņa muzikālais mantojums tikpat kā nav saglabājies.

Grāmatas atvēršanas svētkos būs retā iespēja dzirdēt dažas Olīva Mētras kora dziesmas, ko izpildīs RLB kamerkora „Austrums” grupa Ārija Šķepasta vadībā.

Memoriālo muzeju apvienības direktore Rita Meinerte pastāstīs par apvienības sadarbību ar Rakstnieku muzeju biedrību PILS un grāmatas tapšanu.

Grāmatā ietvertās un aprakstītās 18 fotogrāfijas demonstrēs un komentēs Raiņa un Aspazijas muzeja speciāliste un grāmatas ievadapceres un komentāru autore Astrīda Cīrule, Olīva Mētras atmiņas lasīs Jaunā Rīgas teātra aktieris Gundars Āboliņš.

Ar dažiem Olīva Mētras biogrāfijas faktiem iepazīstinās muzejniece Anna Rumba.

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.