Jesajas Berlina e-grāmata “Četras esejas par brīvību”

jesaja_berlin_-_cetras_esejas_par_brivibuFilozofa Jesajas Berlina 105 jubilejas gadā Sorosa fonds – Latvija (SFL) atkārtoti izdevis Berlina “Četras esejas par brīvību”, bet šoreiz modernā e-grāmatas formātā.

Jesaja Berlins (1909-1997) ir viens no pasaulē visaugstāk vērtētajiem mūslaiku filozofiem, liberālās domas paudējs, dzimis rīdzenieks. Viņa “Četras esejas par brīvību” ietver sacerējumus, kas visi veltīti brīvības tēmai un kuri visspilgtāk reprezentē Berlina ieguldījumu politisko ideju vēstures un politiskās filozofijas attīstībā. Esejas vairākkārt izdotas gan atsevišķi, gan kopējā krājumā, jo tas ir darbs, ko pats autors uzskatīja par nozīmīgu savu ideju paudumu. Krājuma centrālais darbs ir eseja “Divi brīvības jēdzieni,” kas radusies 1958. gadā un joprojām tiek plaši izmantot un citēta gan akadēmiskajā, gan politiskajā vidē. E-grāmatu bez maksas var lejupielādēt Jesajas Berlina virtuālajā mājā www.isaiahberlin.org vai interneta vietnē https://las.am/

Visas četras esejas tapušas piecdesmitajos gados – laikā, kad bija izveidojusies aukstā kara ģeopolitiskā realitāte – “brīvās” un totalitārās pasaules konfrontācija, un turpmākajā periodā brīvības jēdziens liberāli demokrātiskā koncepcijā lielā mērā balstījās uz Berlina izveidoto paradigmu – it sevišķi saistībā ar negatīvās un pozitīvās brīvības nošķīrumu un analīzi. Jesajas Berlina darbos būs grūti rast skaidras atbildes, jo viņa mērķis vairāk ir vadīt lasītāju caur dažādiem vēstures notikumiem un politiskās teorijas problēmām, kuras nereti ir grūti atšķetināmas.

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.