IESPAIDĪGS VIDEO: Pie Ainažu mola jūra atkāpusies apmēram 250 metrus

ainazu-mols-591d6e3398a6cAinazu Mols – vieta, kur saule riet tieši mola galā un kur jūra šobrīd atkāpusies ~250m no ierastās līnijas, atsedzot lielisku pludmali, akmeņus un neparastu randu pļavu ainavu.

Mols ir vairāk kā puskilometru garš, tā būve pamatā saistīta ar šaursliežu dzelzceļa atzarojuma ierīkošanu no Ainažu stacijas līdz viļņlauzim, lai padarītu ērtāku kuģu kravu izkraušanu – tas bija dzelzceļa atzars no Smiltenes-Valmieras-Ainažu šaursliežu dzelzceļa līnijas Ainažu stacijas.

Dambja būvi iesāka 1912.gadā, taču būvdarbus pārtrauca Pirmais pasaules karš, kura laikā Ainažu osta kā stratēģiski nozīmīgs objekts stipri cieta. Ainažu ziemeļu mols ir kā Lielais Latvijas mūris – tā garums krastā ir 361 metri un līcī – 482 metri, un tas ir robežpunkts ar Igauniju (pļavās redzami robežstabiņi). 1915.gadā tika pavēlēts no dambja noņemt un aizvest sliedes. Kara laikā tika izpostīta arī pagaidu piestātne dambja galā un dambī tika izspridzināti divi lieli robi. 78% viļņlauža virsūdens daļas bija pilnīgi iznīcināta, pārējā daļa – stipri bojāta. Ulmaņlaikā dzelzceļa darbība bija ļoti aktīva, tomēr agrākais dzīvīgums te nav atgriezies. 

Ainazi ir daudz apskates vērtu objektu, tāpat arī netālu esošajā Salacgriva (Salacgrīvas novads)
Video Zaiga Kaire

 

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.