Gada ģeoloģiskaisobjekts – Korkuļu ūdensrijējs

Katru gadu Latvijā nominē dabas simbolus, lai pievērstu īpašu uzmanību kādai dzīvnieku un augu sugai. Kopš 2011. gada Latvijas Petroglifu centrs nominē arī gada ģeoloģisko objektu. Šogad tā ir Korkuļu sausgultne ar ūdensrijējiem un ūdeņu izplūdes vietām. 17. maijā plkst. 10:00 Jaunjelgavas novadā notiks pasākums par Korkuļu ūdensrijēju.

Vieta atrodas Jaunjelgavas novadā, Sērenes pagastā. Ģeogrāfiski tā ir Viduslatvijas zemienes pati austrumu mala, dienvidos no Lejasdaugavas senlejas. Korkuļu upītes un Lauces senlejas veidojušās leduslaikmeta noslēgumā kā Lejasdaugavas senlejai paralēlas zemledāja ūdeņu noteces artērijas – subglaciālās iegultnes. Daļai no šīs teritorijas piešķirts gan ģeoloģiskā un ģeomorfoloģiskā dabas pieminekļa statuss ar nosaukumu “Korkuļu sausgultne un pazemes upe”, gan Natura 2000 jeb Eiropas nozīmes aizsargājamas dabas teritorijas statuss.
Gada ģeoloģiskajam objektam nominētajā teritorijā atrodas lielākā daļa no nelielās Korkuļu (Dešupītes) senlejas, Lauces senlejas posms un pacēlums starp abām senlejām. Ūdensrijēji Korkuļu upītes senlejā caur pazemes noteces sistēmu ir savienoti ar ūdeņu izplūdes vietām Lauces senlejā. Šis dabas piemineklis ir unikāls visas Latvijas mērogā kā lielākā tieši novērojamā upes ūdeņu pārplūdes vieta.
Nokļūšana līdz pasākuma vietai. Tikšanās vieta ir autoceļa P76 “Aizkraukle-Jēkabpils” malā bijušo Zeltiņu māju ceļgalā (koordinātas X: 576447, Y: 6270296 / Lat: 56.5707300, Lon: 25.2441797). Līdz tai var nokļūt, ja Aizkrauklē pēc HES dambja šķērsošanas Daugavas kreisajā krastā no “T” veida krustojuma (autoceļš P87, Enerģētiķu iela, autoceļš P76) brauc aptuveni 1 km Seces virzienā līdz norādes zīmei uz Korkuļu sausgultni un ūdensrijējiem ceļa labajā pusē.

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.