Daba laba Kurzemē

Lai gan Latvijā šī nodarbe ir populāra, par laivošanas speciālistu sevi nevaru uzskatīt. Tiesa varu „lepoties” ar diviem ģeorallijiem un vienu upes braucienu draugu kompānijā. Tāpēc šajā īsajā aprakstā jūs neizlasīsiet plašu informāciju par upes raksturu un tās tecējumu, bet gan tikai piedzīvotā izklāstījumu. Protams, visvairāk iespaidu gūsiet šo dabas burvību izbaudot dzīvē, ne lasot datora monitorā.

Mūsu piedzīvojuma maršruts: 80 kilometri pa posmu Engures upe – Puzes ezers – Rinda – Irbe (līdz jūrai).

Ko lai saka – prieks, ka izvēlējāmies īsto posmu un pareizās laivas. Par laivām runājot, esmu pārliecināts, ka kanoe īre ir daudzās vietās, bet cilvēks, kurš ar to nodarbojas, gan vēl jāpameklē.

Pašu braucienu var sadalīt trīs posmos: Puzes ezers – Rinda (kaut kur līdz Korejai), Rinda – Irbe un Irbe – jūra.

Pirmais posms (aptuveni 35 kilometri)

Viss sākas Engures upē netālu no lielā Aivara īpašuma. Laivotgribētājs tiek izsēdināts pie mazas upītes, pēdējā īsā instruktāža par kanoe airēšanas pamatprincipiem un brauciens var sākties.

Engure gan ātri beidzas, pāris pirmie airu vēzieni, pāris līkumi un esam jau pie Puzes ezera. Pēc bailīgajiem un paviršajiem airu vēzieniem upē ezers ir īsts pārbaudījums. Šķiet retais vien uztver, ka Rindas upe ir “kaut kur pa kreisi” (bet tomēr mazliet pa labi) ezera otrā galā. Arī mēs maldāmies. Tramīgi pārvarējuši ūdenstilpni brīdi meklējam upes izteku. Atrast Rindas upi ir neviltots prieks. Godīgi sakot, Rinda sākumā ir garlaicīga. Pirmie pāris kilometri pēc ezera ir nogurdinoši, jo upe ir paplata un bez straumes. Taču pēc tam sākas, nebaidos pārspīlēt – Latvijas Amazone. Traki līkumi, koku alejas, ūdenszāļu gūzma un dunduri, kuri nenogurst uzbrukt. Tomēr neskatoties uz sāpīgajiem dzēlieniem šis posms ir fantastisks. Jāatzīst, ka ar piestāšanās izvēli naktsmieram te ir visnotaļ pieticīgi. Mēs to atrodam aiz vēja ģeneratoriem. Šo norādi iesaku ņemt vērā arī citiem laivotgribētājiem, jo līdz tam upes krasti ir samērā nepieejami.

Otrais posms (aptuveni 30 kilometri)

Pēc pirmās dienas trakajiem posmiem Rinda mazliet nomierinājās. Tiesa tik un tā upe brīžiem met jestrus līkumus un laivotājiem sagādā pārsteigumus.

Vietā, kur satiekas Rinda ar Stendi veidojas Irbe. Jaunā upe ir krietni platāka, taču mierīgāka. Šeit vairs nav negaidītu pavērsienu, šūpojamies rāmā ūdens plūdumā. Upes lēnīgo raksturu atsver iespēja iepazīt dažādus sociāli – kultūrvēsturiskus objektus, piemēram, Irbenes radiolokatoru, padomju ģenerāļu un tankistu pirtis. Jāatzīst, ka vairums šo objektu ir izdemolēti, bet tik un tā tie saglabājuši savu vēsturisko auru.

Tā arī lēnā plūdumā, pienāk vakars. Irbes upē par naktsmītnes atrašanu nav jāraizējas. Pirmkārt, te visa teritorija ir bez īpašniekiem, otrkārt, upes krasti ir pieejami un piemēroti telts celšanai un arī ugunskura ierīkošanai.

Trešais posms (aptuveni 20 kilometri)

Jāatzīst, ka otrā vakara beigās Irbe paliek arvien interesantāka. Pāri upei šķērsām pārkritušie koki laivošanu patīkami apgrūtina. Trešajā dienā piedzīvojums  turpinās. Arvien biežāk šeit jāizvairās no kritušiem kokiem, kas šķērsli var radīt ne vien uz ūdens, bet arī zem tā. Lieli koki šajā posmā sastopami it visur un ļoti bieži tieši zem laivas dibena. Tas rada satraucošas emocijas, jo laiva jāmanevrē prasmīgi, lai tā neapgāztos.

Vēlāk pēc Lielirbes tilta upe atkal ieņem savu nesteidzīgo tecējumu, tā vien liekas – Irbe elegantā un cēlā plūdumā vēlas nobeigt savu ceļu līdz jūrai.

Pasakains ir laivošanas nobeigums, kad Irbe satiekas ar Baltijas jūru – baltās smilšu kāpas, jūras šalkoņa un moments, kad Irbe pazūd lielajā ūdenī…

Kā jau teicu, visu, ko upes sniedz braucējam, nevar vārdos aprakstīt. Tas dabas skaistums, ko baudīju, jāizjūt pašiem. Nav manos spēkos attēlot redzētos putnus, zvērus un meža klusumu, kas apvij un ieskauj tevi visa brauciena garumā. Te esi tu un daba – viens veselums un nekā lieka.

P.S. Izvēloties braucienu ar īstajām laivām, arī jūs satiksiet pasaulē laimīgāko cilvēku, kurš joprojām ir iemīlējies savā automašīnā un jums bez maksas piedāvās neaizmirstamu safari braucienu pa Ances mežiem un purviem. Šis cilvēks mīl to, ko viņš dara un ar pozitīvu zaļo emociju lādiņu uzlādēs arī jūs!

Prieks laivot, labā dabā un dabā labā!

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.