Benijam Hilam – 91

Foto: Actors-pictures

1924. gadā 21. janvārī pasaulē nāca brūnmatains puisēns, ko vecāki nosauca par Alfredu Hotornu Hilu. Alfreda vectēvs nevarēja iedomāties, ka mazais šķelmis kļūs par pasaulē atpazīstamāko un populārāko komiķi Beniju Hilu, vienu no visu laiku populārākajiem televīzijas joku meistariem.

Vectēva, Vodeviļu trupas dalībnieka, mudināts, mazais Hils bieži piedalījās tā sauktajos lētajos parodiju šovos un burleskās. Tur iegūtā pieredze arī deva lielāko daļu radošās iedvesmas un neprātīgo ideju, ko Hils izmantoja, jau būdams komiķis. Asā prāta un izdomas dēļ joku meistars jaunībā izpelnījās Lielbritānijas atjautīgākā zēna titulu “Divdomīgu joku meistars”.

Pēc Otrā pasaules kara beigām Hils ieradās Londonā, lai sāktu piepildīt savu dzīves sapni – kļūt par slavenu komiķi. Pieņēmis jaunu skatuves vārdu Benijs Hils (par godu savam elkam, arī komiķim Džekam Benijam) sāka piedalīties muzikālajos šovos. Neilgu laiku Hils kopā ar aktieri Regu Varneju izmēģināja spēkus, vadot joku programmu radio ēterā, tomēr viņa iedzimtajam talantam ar to nepietika. Tas pamazām lauzās uz āru, kamēr 1949.gadā britu televīzijas skatītāji pirmo reizi iepazina jauneklīga izskata un šķelmīga smaida īpašnieku Beniju Hilu. 1955. gadā pirmo reizi parādījās īpatnēja humora muzikāla programma ar divdomīgiem jokiem un neķītrām dziesmiņām. Skeču sērijas, kas turpmākos četrdesmit gadus zināmas kā Benija Hila šovs, LNT televīzijā tas bija redzams darbdienu vakaros, Hilam šovs atnesa pasaules slavu. Neķītrās dziesmiņas tajā mijās ar paša Benija draiskulīgiem, brīžiem muļķīgiem monologiem, un citu komiķu numuriem.. Bieži tiek parodēti populāri angļu un amerikāņu aktieri un televīzijas zvaigznes. Par šova neatņemamu sastāvdaļu kļuva arī slavenie Hila eņģeļi – puskailas sievietes divdomīgās pozās. Benija Hila šovu izrādījušas 109 valstu televīzijas un tas saņēmis Britu Akadēmijas balvu (1971) kā labākā izklaidējošā programma. Kad 1979. gadā šovu parādīja amerikāņu televīzija, aktiera slava gaismas ātrumā izplatījās arī viņpus okeāna.

Negaidīta bija arī komiķa debija lielā kino pasaulē – 1956.gadā uzņemtajā muzikālajā komēdijā “Kurš to izdarīja?” viņš tēlo dīvaino detektīvu, arī mums tik labi zināmo Hugo Diegu. Šo lomu kritiķi dēvē par patiesi atzīstamu Hila veikumu. Deviņus gadus vēlāk tapa filma ar ārkārtīgi garu nosaukumu “Lieliskie vīri savos lidaparātos jeb Kā es lidoju no Parīzes uz Londonu 25 stundas un 11 minūtes”. Komēdijā, kas lieliski parāda angļu mentalitāti un nācijai raksturīgāko, Hils pārtapis par ugunsdzēšanas šefu Pērkinsu. Ir vērts piebilst, ka komēdijas karalis piedalījies arī klasikas iestudējumos: 1964. gadā uzņemta filma “Sapnis vasaras naktī” pēc Viljama Šekspīra tāda paša nosaukuma lugas motīviem.

Aktiera talanta vērtētāju vidū atrodas arī kritiķi, kas apgalvo, ka viņa televīzijas šovi nav nekas cits kā lētu jociņu un vulgaritātes apvienojums un viņa žēlabainie madrigāli diez vai spēs iekustināt skatītāju prātus un sirdis. Eņģeļmeiteņu augumi zem apakšveļas nemaz neesot pievilcīgi un dziesmu jēga saprotama vienīgi pašam Hilam. Astoņdesmito gadu sākumā pārlieku seksuālo un fizioloģisko jociņu dēļ šovs izpelnījies angļu dzelzs lēdijas Mārgaretas Tečeres sašutumu. Neraugoties uz to, britu valdība, premjera Tonija Blēra iedrošināta, nesen nolēmusi pārskatīt un no jauna izdot reiz aizliegtos, tā sauktos, nepārstrādātos Hila videoierakstus. Lai gan Benija Hila šovu 1989.gadā beidza rādīt Anglijas televīzija, Hila popularitāte nemazinājās. Neilgi pirms viņa nāves 1992. gadā Ņujorkā uzņēma un pārraidīja pēdējo televīzijas šovu Amerikā ar viņa paša piedalīšanos “Benija Hila pasaule: Ņujorka!”. Patīk jums, vai nē, viņš neapšaubāmi ir mīļākais komiķis miljoniem cilvēku. Par ko liecina kaut vai tas, ka Benija Hila šovs divdesmit gadus (1969.-1989.) atradās lielākā programmu ražotāja Lielbritānijā – Temzas televīzijas – uzmanības centrā.

Avoti: Wikipedia, IMDb, Diena

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.