Ārvalstu viesteātru izrādes festivālā „Rīga spēlē teātri 2014”

No 31. oktobra līdz 2. novembrim iedzīvotājus aicina apmeklēt amatierteātru festivāla „Rīga spēlē teātri” ārvalstu viesteātru izrādes, kas notiks VEF Kultūras pilī (Ropažu iela 2), piedāvājot skatītājiem gan klaunādi, gan drāmas un komēdijas iestudējumus, kā arī deju teātra izrādi.

Ikgadējais amatierteātru festivāls „Rīga spēlē teātri”, kas šogad, kad Rīga ir Eiropas kultūras galvaspilsēta, ir paplašinājis savas robežas un kļuvis par starptautiska mēroga kultūras notikumu, un skatītājiem bez maksas ir iespēja apmeklēt augsta līmeņa ārvalstu amatierteātru izrādes, ko piedāvās pantomīmas teātris no Gruzijas, divi teātri no Igaunijas, viens no Lietuvas un Austrijas.

Piektdien, 31. oktobrī, skatītāji aicināti apmeklēt Gruzijas pantomīmas teātra „Skhveni” (bēniņi) klaunādi – īsu komisku epizožu skeču sēriju „Jautrās noveles”, kas sola apmeklētājiem līksmu, uzjautrinošu un priecīgu noskaņojumu. Bez aktiera spēles, izrādē tiek iesaistīti arī skatītāji, tādēļ skeči var pavērsties arī pilnīgā aktieru improvizācijā. Izrādē galvenās darbojošās personas ir klauni, kuri izspēlē savu varoņu cerības, sapņus, mīlestību, bailes, prieku, skumjas, kas tiek paustas ar mīmiku, žestiem un kustību.

Pavisam atšķirīgā žanrā, salīdzinājumā ar Gruzijas teātra izrādi, darbojas divas teātra grupas no Igaunijas, kas savas izrādes piedāvās gan 31. oktobrī, gan 1. novembrī. „Ranna-Viru Rahvateater” piedāvā kamerizrādi – Ivana Viripajeva „Panteļeja Karmanova sentences”. 2013. gadā šis uzvedums veiksmīgi pārstāvēja Igaunijas amatierteātrus prestižajā Baltijas valstu amatierteātru festivālā „Baltijas Rampa” Lietuvā. Otra Igaunijas teātra „Salme Vallateater” izrāde „Neskarta” 2014.gada jūlijā piedalījās Baltijas un Ziemeļvalstu amatierteātru festivālā „Neata” Somijā. Abu teātru piedāvātais izrāžu žanrs ir drāma, kas skatītāju vedina līdzpārdzīvot varoņu dzīvei un notikumiem.

1. novembrī Lietuvas Raseiniaikultūras centra teātrisskatītājus gaida iestudējumā „Ziemas rūpes” pēc K. Donelaiša poēmas „Gadalaiki” motīviem, kur jautrā, asprātīgā un teatrālā dziesmu spēlē attēlota zemnieku dzīve un darbs.

Drāmas iestudējumu piedāvā arī Austrijas Abtenau pilsētas teātris, gaidot skatītājus izrādē „Es esmu Mēdeja” un aicinot kopā ar aktieriem izdzīvot Eiripīda treģēdijas motīvus –  vīrieša un sievietes mīlestības un nodevības, greizsirdības un atriebības sadursmi. Izrāde notiks 2. novembrī.

Festivāla ietvaros ikvienam interesentam tiek piedāvāta iespēja apmeklēt ievērojamā 18. gadsimta dzejnieka, lietuviešu laicīgās  daiļliteratūras pamatlicēja Kristijona Donelaiša 300.jubilejas gadam veltīto, Lietuvas režisoru Ramūns Abukevičs un Inesa Kurklietīte veidoto dokumentālo spēles filmu „Donaleitis” kas pirms pāris nedēļām saņēmusi sudraba godalgu starptautiskajā neatkarīgo filmu konkursā Losandželosā.  Filmas autori sadarbībā ar tekstila dizaineri Danuti Ketarukieni festivāla apmeklētājiem piedāvā arī izstādi „XVIII gadsimta Mazās Lietuvas (Prūsijas) tautastērpi”, kura būs apskatāma VEF Kultūras pils foajē no 31. oktobra līdz 2. novembrim.

1. un 2. novembrī līdztekus ārvalstu teātru sniegumam skatītāji gaidīti arī festivāla „Rīga spēlē teātri” laureātu izrādēs. 

Festivāla noslēguma ceremonijā skatītājiem, Rīgas amatierteātru dalībniekiem un viesiem būs iespēja noskatīties Lietuvas deju teātra „Tango &” izrāde „Malēna”.

Ārvalstu amatierteātru izrāžu apraksti

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.