Akcija „Café Spleen jeb Augusts 1914”

Rīgas – Eiropas Kultūras galvaspilsētas 2014 programmas ietvaros dzejnieka Jāņa Akuratera muzejā Rīgā no 12. augusta līdz 12. septembrim notiks akcija „Café Spleen jeb Augusts 1914”.

Pirms 100 gadiem 1914. gada vasarā sākās Pirmais pasaules karš, kas, nesdams iepriekš nepieredzētu postu, izmainīja pasaules karti, sabiedrības vērtību sistēmu un dzīvesstilu. Šo notikumu aculiecinieks un dalībnieks bija arī latviešu dzejnieks Jānis Akuraters (1876–1937). Savā autobiogrāfijā viņš rakstīja, ka pasaules karš „pēkšņi visam saules pilnam gaišam laikam darīja galu, pāršķiezdams ar savu mistisko zobenu” arī viņa sapņus un likteni.

Akcijas nosaukums ir aizgūts no Akuratera stāsta „Café Spleen”, kas vēsta par strēlnieku – dzejnieku un mākslinieku – kara situācijā pašu radīto „cilvēcisko patvērumu”, kad vakaros kādā lauku pirtiņā, fonā dunot kara troksnim, viņi pulcējās kopā, dzēra tēju, dziedāja un runāja par dzīvi un mākslu „viņpus” kara lauka.

Akcijas norises laikā Jāņa Akuratera muzeja dārzā būs izveidota savdabīga „Café Spleen” – armijas telts, kur veselu mēnesi notiks dzejas un mūzikas vakari, teatrālas performances un pasākumu cikli, kas stāstīs par dzejnieku, mākslinieku, komponistu kara laukā, par cēloņiem un sekām un laikmetu sasaukšanos.

Akcijas „Cafe Spleen jeb Augusts 1914” atklāšana notiks 12. augustā plkst.19.00. Tā būs muzikāla performance, kas vēstīs par 1914. gada skaudro vēstures dramaturģiju – no bezrūpīgas mierpilnas dzīves līdz kara neprātam. Atklāšanā piedalīsies dziedātāja Marija Naumova un mākslinieki no apvienības „Idea Gnosis”.

Biļetes uz akciju varat iegādāties „Biļešu Paradīze” kasēs.

Pasākumu programma atrodama pielikumā.

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.