2018 gadā jaunatklātās dabas takas Latvijā ko vērts apmeklēt.

Dabas liegumā ‘Lielie Kangari’ izveidota jauna pastaigu taka un skatu tornis

turisms-1322-50686031

Ropažu novadā ir noslēgusies skatu torņa un tūrisma, dabas izziņas un veselības takas būvniecība dabas liegumā “Lielie Kangari”, kur ikviens ir gaidīts uz skaistu pastaigu un dabas baudīšanu šajā pusē, pastāstīja Ropažu novada pašvaldības attīstības daļas projektu vadītāja Kristīne Krūmiņa.

Ropažu novada pašvaldība projekta “Tūrisma, dabas izziņas un veselības infrastruktūras izveide dabas liegumā “Lielie Kangari”” laikā izbūvēja 33 metrus augstu skatu torni, kura virsotnē atrodas platforma, no kuras paveras skats uz Kangaru ezeru un Lielkangaru purvu.turisms-1323-50686037Dabas liegumā izbūvēta arī nepilnu divu kilometru gara pastaigu taka ar tiltiņiem un skatu platformu pie ezera. Apmeklētāju informēšanai un izglītošanai visas takas garumā izvietoti informatīvie stendi ar fotogrāfijām, kas apvieno varenu stāstu un teiku kopumu par notikumiem, vietām, tēliem un parādībām dažādās apkārtnes vietās. Piemēram, stendi vēsta par Lielajiem Kangariem, Ķoderu pilskalnu izpēti un vēsturi, kā arī par īpaši aizsargājamiem biotopiem, retiem un aizsargājamiem augiem, dabas liegumu un lielāko osu grēdu Latvijā, ezeru, Kangaru ceļu, dzīvniekiem, putniem un bezmugurkaulniekiem.

turisms-1321-50686021

Takas sākumā izvietotais veselības maršruts ikvienu apmeklētāju aicina kārtīgi izvingroties un izkustēties. Dabas takā uzstādīts arī apmeklētāju skaitītājs, lai varētu novērtēt, cik daudz cilvēku ikdienā apmeklē pastaigu taku. Lai atklātu apkārtnes burvību no cita skatu punkta, iespējams pieteikt pārgājienu ar purva kurpēm kopā ar “Purva bridējiem”.


Liepājā kādreizējās izgāztuves vietā tapusi jauna dabas takadpyqfkkxoaa0e_v

Liepājas ezera Zirgu salā noslēgusies dabas takas izbūve, kādreizējās pilsētas izgāztuves vietā iekārtojot sakoptu un labiekārtotu vietu atpūtai brīvā dabā. Izbūvēta puskilometru gara pastaigu taka, koka laipas un divas skatu platformas ezerā. Dabas taka papildināta ar augu stādījumiem, āra trenažieriem un iekārtotām atpūtas vietām.

Izbūvējot dabas taku, sakopta teritorija 1,75 hektāru platībā, pastāstīja Liepājas pašvaldības pārstāvji. Teritorijā izveidotas dobes 1950 kvadrātmetru platībā, kopumā iestādot 14,6 tūkstošus graudzāļu un augu stādu.

Tāpat izbūvēta puskilometru gara pastaigu taka ar šķembu segumu un koka laipas ar divām skatu platformām virs ezera ūdenslīmeņa. Dabas taka papildināta ar trīs āra trenažieriem, kā arī atpūtas vietām, kurās ir gan piknika galdi ar soliem un atkritumu urnām, gan arī ugunskura vietas.

Dabas takas apmeklētāju informēšanai un izglītošanai uzstādīti trīs informatīvi stendi par Liepājas ezera dabas vērtībām, četras brīdinājuma un trīs norāžu zīmes. Dabas takā uzstādīts arī apmeklētāju skaitītājs, lai varētu novērtēt, cik daudz cilvēku ikdienā apmeklē pastaigu taku.


Garciema jaunā pastaigu taka, kas ved līdz jūrai

45494567_2198793576861657_6919395715291124687_n

Foto: @mara_ind INSTAGRAM

Ja brīvdienās ir vēlēšanās pastaigāt pa priežu mežu un ieelpot jūras gaisu, vērts doties uz Garciemu Carnikavas novadā, kur šī rudens izskaņā izveidota skaista pastaigu taka līdz pat jūrai.

Gājēju taka no Aizvēju ielas līdz jūrai Garciemā ir 650 metrus gara. Tā ved cauri dabas parkam “Piejūra” un mežainajām piejūras kāpām, kas ir Eiropas Savienības aizsargājams biotops, “Tūrisma Gids” pastāstīja Carnikavas novada pašvaldības attīstības un plānošanas nodaļas pārstāve Linda Ose.Taka, kura ved gar Eimuru kanālu, sākas pie Eimuru sūkņu stacijas, un tā iekļaujas dabas parka reljefā un gleznainajā ainavā. Takas galvenais mērķis ir samazināt antropogēno slodzi uz zemsedzi un nodrošināt iedzīvotājiem ērtu pārvietošanos līdz jūrai.

 Takas kreisajā pusē vērojamas augstas kāpas, dažviet sasniedzot pat 15,6 metrus virs jūras
līmeņa. Nedaudz tālāk uz rietumiem atrodas arī Brēdes kalns, kas slejas 28,8 metrus virs jūras līmeņa, taču nekādas norādes uz šīm apskates vietām nav un, tur nonākot, pat var nezināt, kur ir nonācis, stāsta Ose. Savukārt Brēdes kalns pārsniedz pat citiem vairāk pazīstamās Garciema paraboliskās kāpas, kuru augstums virs jūras līmeņa sasniedz vien 22,2 metrus.
 

Promenāde Carnikavā, kas nepilnu divu kilometru garumā ved līdz jūrai

Jūra pavisam noteikti vilina ne tikai gada tveicīgākajā laikā, bet savs šarms un spēks tai ir arī aukstākajos gada mēnešos. Ja ir vēlēšanās to sajust, vērts doties uz Carnikavu, kur decembra sākumā tika atklāta garākā promenāde uz jūru ar cieto segumu.

Taka ir 1800 metrus gara un caur skaisto dabas parku “Piejūra” stiepjas līdz pašai jūrai – tieši tas vislabāk raksturo nesteidzīgu pastaigu šajā pusē. Kā skaidrojām jau iepriekš, jaunā promenāde ir vienīgā Carnikavas novadā, turklāt Latvijas mērogā tā ir vienīgā ar cieto segumu, kas stiepjas teju divu kilometru garumā.Carnikavas promenādes betona plātņu segumā ietverts Līvu ceļa raksta koncepts, attēlojot trīs krāsu – melna, balta, sarkana – vilni kā Gaujas un piekrastes simbolu. Savukārt apmeklētāju ērtībām šajā posmā izveidotas arī vairākas atpūtas vietas ar soliņiem un velostatīviem. Carnikavas promenādē papildus izvietota veselības takas informācija ar aicinājumu vingrot dabā.

Foto: @baiba_kalva INSTAGRAM

Foto: @baiba_kalva INSTAGRAM

 

 

 

 

 

 

 

 


Rīgā izbūvētas vairākas jaunas pastaigu takas

8

Foto: Publicitātes foto

Mangaļsalā, dabas parka “Piejūra” teritorijā, ekspluatācijā nodota jauna, labiekārtota pludmales zona, labiekārtotas pastaigu takas un autostāvvietas, informē Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments.

Šogad dabas parkā ir izbūvēta labiekārtota veselības taka Mangaļsalā, kas aprīkota ar vingrošanas elementiem. Veselības takas galā, pludmalē, ir atpūtas laukums, kurā apmeklētājiem ir iespējams nodoties vingrošanai, izmantojot uzstādītos vingrošanas elementus. Kopskaitā izbūvētas piecas atpūtas takas un pagarinātas divas jau esošās takas. Kopējais labiekārtoto pastaigu taku garums Mangaļsalā un Vecāķos sasniedz gandrīz divus kilometrus. Mangaļsalas ielā 5a un Mangaļsalas ielā 2 ir izbūvētas labiekārtotas autostāvvietas. Izbūvētās takas novērsīs zemsedzes un kāpu izmīdīšanu, organizējot gājēju plūsmas pa takām, bet stāvvietas – mazinās nesankcionētu auto novietošanu, skaidro departamentā.

 
Foto: @monikaliga INSTAGRAM

Foto: @monikaliga INSTAGRAM

Savukārt Daugavgrīvā izbūvēta kāpas atbalsta siena, uzstādīti informatīvi stendi, robežzīmes, barjeras, soliņi un izveidota velosipēdu novietne, stāsta departamenta pārstāve Solvita Brence.


 Jauna vieta pastaigām: Cīravas Mežaparkā atklāta Skaņā taka

Foto: lauris88

Foto: @lauris88 INSTAGRAM

Cīravas Mežaparkā viena no dabas takām ir kļuvusi par Skaņo taku. Tajā piecās dažādās vietās izvietoti Latvijā līdz šim nebijuši skanoši mākslas vides objekti, kuri ir izgatavoti no metāla, un ar tiem ir iespējams radīt skaņas, pastāstīja Cīravas tūrisma informācijas punkta pārstāvji.

Ja sanāk šeit būt, pie reizes noteikti vērts pastaigāt arī pa Cīravas bebru taku, kas vijas gar Durbes upi un kurā atrodami dažādi izklaidējoši elementi. 

Interesanti gan pieaugušajiem, gan arī bērniem – to pavisam noteikti var attiecināt uz Cīravas bebru taku, kura piedāvā pastaigu gar Durbes upes līkločiem apvienot ar izzinošiem un izklaidējošiem elementiem.

Taka, kura atrodas Cīravas Mežaparkā, ir lokveida un tā vijas caur skaistu, jauktu koku mežu gar Durbes upes līčiem. Kopumā taka stiepjas četru kilometru garumā.

Taka sevišķi patiks bērniem, jo tajā ik pēc posma uzstādīti dažādi atrakciju elementi – trošu tiltiņš, kāpšanas sienas, šūpoles, mazi skatu tornīši, āra lasītavas, atpūtas laukumiņi, kā arī pieejamas citas aktivitātes.

ciravas-bebru-taka-10-50314575

 

 

 

 

 

 


Valmierā atklāta Ģīmes dabas taka

http-www-vidzeme-lvlvjaunumi_vidzemes_pasvaldibas46131592

 

2018.gada, 12. jūlijā, pie Ģīmes dzirnavu dīķa Valmierā atklāta ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu veidotā Ģīmes dabas taka. Atklāšanā piedalījās projekta idejas autors Jānis Zemļickis, Latvijas vides aizsardzības fonda administrācijas direktors Jānis Rudzītis, projekta plānotāji un realizētāji, vēstures un dabas pētnieki, vides izglītības entuziasti un ikviens, kurš vēlējās iepazīt dzīvās dabas daudzveidību, uzzināt vairāk par kukaiņiem, zivīm, putniem un citām dzīvības formām, kas atrodas mums visapkārt.

“Dabas daudzveidība ir mūsu bagātība. Valmiera vienmēr ir centusies saglabāt balansu starp pilsētas strauju attīstību un dabas līdzāspastāvēšanu. Esmu gandarīts, ka Valmierā ir aizrautīgi cilvēki ar lielām un interesantām idejām, kas atrod īstos ceļus, īstos sadarbības partnerus, un idejas tiek realizētas. Ģīmes dabas taka ir ieguvums ne tikai skolēniem un vides entuziastiem, bet ikvienam valmierietim, lai paplašinātu savu redzesloku, kā arī iepazītu pārsteidzošo pasauli, kas pastāv mums līdzās,”

gimes-dabas-taka-atklasana-autors-valmieras-zinas-14Takas koncepcijas pamatā ir doma, ka pasaule pastāv no trim elementiem – zemes, gaisa un ūdens. Atspoguļojot šos elementus, uzsvars ir likts uz to, kā jūtas būtnes un kā tās pielāgojas apkārtējai video, dzīvojot gaisā, ūdenī un uz zemes.

 

Takā izmantotas mūsdienu tehnoloģijas, piemēram, QR kodi, ko noskenējot ar viedierīci, var iegūt plašāku informāciju par takā redzamo, dzirdamo un taustāmo. Tāpat divos stendos iespējams iesniegt paša savākto informāciju.

Īpaša uzmanība daba Ģīmes dīķa takā veltīta izcilajam komponistam Jāzepam Vītolam, kurš 1863.gadā dzimis Ģīmes dzirnavās, kas pašlaik vairs dabā neeksistē. Stendā dabas takas sākumā L.Paegles ielas malā var uzzināt par komponista saistību ar Valmieru un noklausīties viņa veltīto skaņdarbu mūsu pilsētai. Skaņdarbu “Valmieras suvenīrs” ierakstā izpilda pianiste Aiva Tauriņa-Šariņa.

  

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.