150. gadi Latvijas ugundzēsībai

Sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Latvijas Ugunsdzēsības muzeju, t/c “Mols” un biedrību “K.I.D.S.” aicina apmeklēt izstādi, kuru veido fotoizstāde “Iepazīsim ugunsdzēsējus-glābējus” un unikāli eksponāti no Latvijas Ugunsdzēsības muzeja.

Dubultā izstāde tiks atklāta ar svinīgu pasākumu 17.janvārī no plkst. 12:00 – 15:00, kuru vadīs Latvijas spēcīgākais vīrs Raimonds Bergmanis. Īpašās izstādes atklāšanā notiks ugunsdzēsības tehnikas paraugdemonstrējumi, ugunsdzēsēju tērpu ātrģērbšanas skate un svinīgas kūkas degustācija.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieks Oskars Āboliņš: “Man ir patiess prieks, ka ar pasākumu t/c Mols mēs varam atklāt mūsu jubilejas gadu. 1865.gada 17.maijā Rīgas brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības komanda pirmo reizi organizēti izbrauca uz ugunsgrēku. Atzīmējot šī notikuma 150.gadadienu, mēs šogad ar dažādu pasākumu palīdzību iepazīstināsim Latvijas iedzīvotājus ar to, kā ugunsdzēsības joma ir attīstījusies cauri laikiem un kas ir tie cilvēki, kas ik dienu rūpējas par Latvijas iedzīvotāju drošību.”

Pasākums tiks atklāts ar svinīgām uzrunām, pēc kurām Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas audzēkņi paradīs, kā ugunsdzēsēju tērpu var uzvilkt 20 sekunžu laikā. Savukārt turpinājumā ikvienam būs iespēja vērot ugunsdzēsības tehnikas paraugdemonstrējumus un klātienē ieraudzīt, kā drosmīgākās profesijas pārstāvji – mūsu valsts ugunsdzēsēji un glābēji – darbojas ikdienā, ekstremālos apstākļos, kad notiek negadījumi. Tāpat pasākuma apmeklētāji redzēs, kā notiek īstas automašīnas sagriešana tad, kad ugunsdzēsējiem nepieciešams izvilkt cilvēkus no avarējušas automašīnas. Pasākuma noslēguma daļā tiks pasniegta īpaša ugunsdzēsības jubilejai veltīta kūka – ugunsdzēsēju mašīnas 20kg miniatūra.

„Mēs priecājamies, ka šogad par godu ugunsdzēsības 150.gadadienai mums ir iespēja daudz biežāk stāstīt par ugunsdzēsības vēstures attīstību un dažādās vietās rādīt eksponātus, kas ikdienā redzami tikai Latvijas Ugunsdzēsības muzejā Rīgā – lielākajā ugunsdzēsības muzejā Baltijas valstīs,” saka Aivars Mednis, Latvijas ugunsdzēsības muzeja direktors.

Izstādes laikā tirdzniecības centrā „Mols” būs apskatāmi daži no Latvijas ugunsdzēsības muzeja retākajiem eksponātiem. Viens no tiem ir rokas sūknis, kuru pirms simts gadiem Rīgas Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrība izmantoja nelielu ugunsgrēku dzēšanā, kuru degšanas platība bija ne lielāka kā 15-20 kvadrātmetriem. Šis sūknis spēja pārsūknēt vien 2-2,5 litrus ūdens/sekundē. Salīdzinājumam mūsdienās ugunsdzēsēji izmanto sūkņus, kas spēj pārsūknēt ne mazāk kā 400 litrus/sekundē.

Tāpat apmeklētājus priecēs viens no senākajiem muzeja eksponātiem – Latvijas brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrību un organizāciju savienības padomes locekļa J.Beķera svētku formas tērpa žakete saukta arī par „izejas tērpa žaketi” no trīsdesmitajiem gadiem. Žakete izgatavota Speciālajā ceļošanas, sporta un formas tērpu piederumu rūpnīcā A/S A.Ratfelders, Kaļķu ielā 11, Rīgā. Interesanti, ka tā laika formas tērpa žakete ir tik maza, ka mūsdienu virsniekiem tā nemaz nederētu.

“Mums ir ļoti svarīgi, ka tirdzniecības centra apmeklētāji papildus iepirkšanās procesam gūst gan pozitīvas emocijas, gan arī iespēju uzzināt un apskatīt ko jaunu un interesantu. Šoreiz piedāvājam apmeklētājiem apskatīt unikālu izstādi, kas apvieno gan vēsturisku ugunsdzēsēju pagātni, atspoguļojot to caur Ugunsdzēsības muzeja eksponātiem, gan tagadni, kas attēlota fotoizstādē, kuru radījis cilvēks, kas kopā ar Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienestu pavadījis aptuveni 700 stundas, lai fiksētu viņu darba ikdienu. Priecājamies, ka tirdzniecības centram „Mols” ir tas gods ar šādu izstādi un pasākumu atklāt šo īpašo gadu, kad ugunsdzēsībai Latvijā paliek 150.,” stāsta t/c „Mols” menedžere Lelde Gangnuse – Bērziņa.

“Ugunsdzēsēju un glābēju darbs tā ir drosme, pienākums, gods, kā arī adrenalīns, kas prasa lielu emocionālo ieguldījumu. Cilvēki, kas godprātīgi veic šo darbu, ir uzmanības, atzinības un pateicības cienīgi. Tas arī ir pamatā šai fotoizstādei. Ceram, ka raugoties izstādes bildēs, cilvēki aizdomāsies par šīs profesijas patieso vērtību,” stāsta fotoizstādes „Iepazīsim ugunsdzēsējus glābējus” autors Vadims Morozovs.

Izstāde būs apskatāma t/c „Mols” no šī gada 17.janvāra līdz 13.februārim.

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.