Robins Šarma “Ģimenes dzīves gudrība kopā ar mūku, kurš pārdeva savu Ferrari”

 


Attēlā: grāmatas vāka fragments

Grāmata, pie kuras atgriezties vēl un vēl… Tā varētu šo bestselleru raksturot, iekļaujoties vienā teikumā. Un tomēr – ar to būtu par maz pateikts. Ja man nebūtu uzkrāta diezgan nopietna lasīšanas bagāža, es diezgan noteikti pret šo un citām Robina Šarmas grāmatām izturētos visai piesardzīgi, tomēr tagad varu pilnīgi godīgi teikt, ka šī autora darbus ir vērts lasīt, iegaumēt tajos paustās atziņas un nebaidīties šos darbus laiku pa laikam pārlasīt. R. Šarmas līdermākslas talants nav apšaubāms, jo, lai gan neesmu no tādiem ekstātiski jūtelīgiem cilvēkiem, tomēr esmu gatavs parakstīties zem ikkatra vārda, ko viņš caur savām grāmatām pauž.

Grāmatas oficiālā, bet ārkārtīgi maz izsakošā “muguriņa” jeb pēdējā vāka apraksts par šo grāmatu pauž ārkārtīgi nedaudz info, tomēr būtiskāko ietver, sakot, ka grāmatā ietverti vienkārši, taču pārsteidzoši efektīvi ceļi, kā attīstīt bērnu dabisko līdera talantu, vienlaikus bagātinot dzīvi arī sev pašiem. Caur grāmatas lappusēm autors mums, lasītājiem, vēlas iemācīt piecas Ģimenes līdera meistarības, kā arī sniedz praktiskus padomus sevis, sava rakstura un līdz ar to arī bērnu audzināšanā un viņu nākotnes veidošanā. Šim visam nevar nepiekrist, grāmatā patiešām tas viss ir vēstīts, tomēr tik uz šo paļauties nevajadzētu, jo var radīt maldīgu priekšstatu un jūs šo grāmatu atliekat atpakaļ plauktā. 

Ar atklātu sirdi varu teikt, ka šī nav kārtējā vai viena no miljoniem pašpalīdzības grāmatu. Šo domu atmetam uzreiz. Jo šī grāmata maigi vada mūs uz mūsu ikviena dzīves izmaiņu veikšanu, lai caur tām veiktu izmaiņas mums apkārt esošo cilvēku, tostarp – mūsu bērnu, dzīvēs. Un tas nav mazsvarīgi. Tas ir ārkārtīgi būtiski, pat būtiskāk nekā biezs “autiņš” garāža vai miljoni bankas kontā. Jo tie reiz zudīs, tomēr mēs dzīvosim un paliksim to bērnu un līdzcilvēku sirdīs, kurus reiz atstāsim, dodoties mūžības ceļos. Visas šāda veida grāmatas mums norāda uz ārkārtīgi būtisku mūsu dzīves šķautni – mēs tā pa īstam nedzīvojam, kamēr esam dzīvi un pēc tam, esot uz nāves gultas, nožēlojam to, ka neesam dzīvojuši tā, kā sirds vēlējās, jo tā vietā mēs dzīvojam tā, kā prāts vai līdzcilvēki liek. Mums no šī paša brīža ir skaidri jāapzinās, ka tikai tam ir nozīme, cik daudz dzīves mēs aizskaram un ko garīgā plāksnē aiz sevis atstājam. Kāds šo patiesību saprot agrāk, cits vēlāk, vēl kāds cits – nesaprot to nekad un tas ir pats skumjākais, jo tik daudz varēja ko darīt, ietekmēt, mainīt. 

Man kā lielam grāmatmīlim un lasīšanas entuziastam patiesi iepriecinoši bija tie šīs grāmatas vārdi, kuros Robins Šarma vēl un vēlreiz apstiprina, cik nozīmīga loma visu panākumus mīlošo cilvēku dzīvēs ir bijusi lasīšanai – un nevis kaut kādai šādai tādai lasīšanai, bet pasaules dižāko prātu, filosofu un domātāju atstāto darbu lasīšanai. Līdzīgu domu esmu sastapis arī franču esejista Mišela Montēņa esejās. Un šajā atziņā varu tikai pievienoties gan Šarmam, gan arī Montēņam, jo tālākais citāts no grāmatas “Ģimenes dzīves gudrība kopā ar mūsku, kurš pārdeva savu Ferrari” ikvienam ir jāizdrukā, jāliek pie sienas, uz to jālūkojas un ik dienas jācenšas kaut mirklīti, kaut 20 minūtes pavadīt dižo vīru sabiedrībā.

Pastaigāšanās ar milžiem

“”Pastaigāšanās ar milžiem” būtībā ir laika pavadīšana ar vēstures izcilākajām personībām, ļaujot šīs pasaules vispārsteidzošākajiem cilvēkiem būt par tava prāta audzinātājiem.”

“Saproti, zināšanu laikmeta, kurā mēs dzīvojam, priekšrocība ir šāda: tev un man, un visiem mums apkārt, ir dota privilēģija pavadīt laiku, ikkatru dienu, ja mēs tā vēlamies, ar dižākajiem domātājiem, kas staigājuši pa zemes virsu. Tev nevajag neko vairāk par bibliotēkas kartiņu, tev nevajag neko vairāk par interneta pieslēgumu, lai dziļi ielūkotos Mahātma Gandija, Helēnas Kelleres, Bena Franklina, Konfūcija vai Alberta Šveicera prātā. Tu vari noskaidrot, kas ir licis šiem līderiem smieties vai raudāt. Tu vari uzzināt, kā viņi tika galā ar grūtībām. Tu vari apgūt organizējošos principus, pēc kuriem viņi dzīvoja. [..] Mēs varam būt draugos ar pasaules visbrīnumainākajiem cilvēkiem, kad vien vēlamies, ar grāmatu, ierakstu, videofilmu un citu izglītojošo līdzekļu palīdzību. [..] Pavadot laiku ar viedākajiem cilvēkiem vēsturē, tu nevari neizjust pieredzi, ka pats kļūsti labāks cilvēks. [..] Saistīšanās ar dižiem prātiem noteikti ir viens no labākajiem veidiem, kā uzlabot sava prāta kvalitāti. Tas ir tāpat, it kā tu spēlētu tenisu ar kādu, kas ir par tevi labāks. [..] Tātad, ja tu regulāri lasi pasaules mentālo, filozofijas, zinātnes un garīgo milžu grāmatas, atbilstoši uzlabosies tavs domāšanas un rīcības veids. Tu pacelsies līdz viņu līmenim. Tu atklāsi, ka domā domas, kuras nekad agrāk neesi domājis, un rīkosies pozitīvi, kas tevi vienkārši pārsteigs. Kā rakstīja Tomass Beilijs Oldrihs: “Cilvēku pazīst pēc sabiedrības, ko glabā viņa prāts.””

Grāmata ir pilna ar domu graudiem, atziņām un ārkārtīgi fascinējošu cilvēku dzīvesstāstiem, kas sniedz iedvesmu, mudina pārvērtēt savas vērtības, lūkoties tālākā nākotnē, mainot dzīvi jau šodien. Tāpat autors norāda uz daudzām kļūdām, kādas pieļauj vecāki, atsakoties no būšanas par līderiem ģimenē, tādējādi nerādot bērniem izcilības un līderības piemēru, kas bērnus aizved prom no viņu iespējas kļūt par kaut ko izcilu, kas atstātu pēdu nospiedumus laika un gadsimtu smiltīs. Mani ļoti uzrunāja motivējošie vārdi, kuru autors ir dižais angļu dzejnieks Henrijs Vadsvorts Longfelovs, kura sacītais, Šarmasprāt un arī manuprāt, izsaka visu šīs grāmatas motivējošo un dziļāko nolūku: 

“Visu dižo cilvēku dzīves mums atgādina,

Ka mēs varam padarīt savas dzīves cildenākas

Un aizejot atstāt aiz sevis

Pēdu nospiedumus laika smiltīs.”

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.