Odziņas no Helsus kūkas

Helsus_feativāls_2016-528.lv

Raksta autore: Vita Grīnvalte

Divas dienas – 21. un 22. maijā – Pasta salā Jelgavā risinājās zināšanu festivāls Helsus, sniedzot jaunas garīgas, fiziskas un emocionālas pieredzes. Sanākušos lutināja vasarīgi laika apstākļi un īpaši piesātināta programma, abu dienu laikā Zemgales sirdī uzņemot vairāk nekā 240 meistaru, starp kuriem bija gan ievērojami zinātnieki un sabiedrībā pazīstami lektori, gan unikālas metodes praktizējoši speciālisti.

Pasta sala, kas ziemā priecē ar starptautisku mākslinieku radītām pasakainām ledus skulptūrām, bet vasarā ar ne mazāk iespaidīgām smilšu skulptūrām, šoreiz piedāvāja izstaigāt un pakavēties visā salas garumā iekārtotos septiņos dārzos: Veselības, Uztura, Vides, Dvēseles, Sevis izzināšanas, Fiziskās prakses dārzā un Dārzā bērniem. Svarīgi piezīmēt, ka festivāls stingri pieturas pie smēķēšanas un grādīgo dzērienu lietošanas aizlieguma tā teritorijā, tāpat ieeja četrkājainajiem draugiem Helsus ir liegta. Šie priekšnoteikumi radīja pieklusinātāku atmosfēru un nesteidzīgu norises gaitu, tāpat gaisā nejundīja ceptas gaļas un štovētu kāpostu aromāts, kas uzspiedis savu zīmogu teju visiem vasaras brīvdabas pasākumiem.

Tā vietā Helsus ēdienkartē bija atrodamas pankūkas, pievilcīgi pīrādziņi ar kartupeļiem, kāpostiem un dažādiem saldiem pildījumiem. Pīrādziņu cenas aptvēra cenu amplitūdu no 1 līdz 2 eiro. Savukārt, lai baudītu tradicionālo indiešu jogurta dzērienu lassi, bija jāšķiras no 3 eiro. Pieticīgākas cenas (sākot no eiro 1,50) saviem dzērieniem bija norādījis tējas sēnes atraktīvais dzēriena pārdevējs, kura piedāvājumā bija arī tējas sēnes dzēriens ar ingveru. Savdabīgos padzērienus atraktīvais kungs naski reklamēja garāmgājējiem, neskopojoties ar aicinājumiem uz degustāciju (tiesa gan, festivāla otrās dienas vadošais degustāciju piedāvātājs bija maiznīca Fazer). Ar atsevišķu stendu bija pārstāvēts arī Skrīveru mājas saldējums un citi vietējie ražotāji, kaut kopējais iespaids par programmā pieteiktajām degustācijām veidojās diezgan blāvs.

To gan nevarētu teikt par lekcijām, kuras festivāla klātesošie varēja baudīt gan latviešu, gan angļu valodā (nodrošinot sinhrono tulkojumu latviski). Šī gada festivāla nozīmīgākais lektors bija Nīderlandes kardiologs Pims van Lommels, kura akadēmiskais jājamzirdziņš ir cilvēku pirmsnāves pieredzes pētīšana. Ne mazāk pamanāmi uz viņa fona ir latviešu lektori, kuri šogad tika pieteikti dalībai festivālā – gastroenterologs, Rīgas Stradiņa universitātes profesors un publicists, dzīvespriecīgais Anatolijs Danilāns, vēdiskā pasaules uzskata pasniedzējs un sociālajos tīklos plašu atpazīstamību guvušais Uģis Kuģis, kādreizējā TV personība un mūziķe, šobrīd – jogas pasniedzēja Baiba Kranāte, kolorītais dziednieks, astrologs un TV raidījumu dalībnieks Ivo Puriņš.

Par īpaši nostrādātu PR festivālā bija parūpējies maiju kalendāra ilggadējais priesteris, iniciētais „Sauļu salicējs” Puriņš un viņa Tolteku[1] komanda. Jau pie ieejas festivāla teritorijā apmeklētājus uzrunā Tolteku komandas jaunieši, sniedzot informāciju par maiju kalendāru, aicinot apmeklēt gaidāmo priestera lekciju un padaloties ar informatīvo materiālu, kur atrodami arī noderīgi interneta resursi sevis un līdzcilvēku izziņai ar maiju kalendāra palīdzību.

Ivo-Puriņš-Helsus-528.lv

Pati Puriņa lekcija bija apmeklēta kuplā skaitā – ar aizņemtām visām sēdvietām un prāvu ieinteresēto pulciņu tām līdzās. Maiju kalendāra apgūšanai lektors vētīja 3 mēnešus (rēķinoties ar pusgadu īpaši neapdāvinātajiem), kas tāpat nav salīdzināms septiņiem Tibetā, pie Dalailamas kājām pavadītiem gadiem. Iegūtais zināšanu kopums, ejot pa abiem šiem izvēlētajiem ceļiem, ir ekvivalents, viņš uzsvēra…

Nozīmīga festivāla daļa bija veltīta pirtniecībai, sniedzot iespēju apmeklētājiem ne vien iespēju saņemt pieredzējušu pirtnieku ieteikumus, bet arī pašiem izbaudīt relaksējošus un atjaunojošus rituālus turpat uz vietas festivālā. Un kāpēc tos nepapildināt ar kādu uzmundrinošu SPA procedūru vai masāžu?! Starp aroda meistariem kā vispamanāmākā izcēlās agloniete Anita Roščenko, vizuāli līdzinoties, ja ne pirts dievietei, tad pirts laumiņai pavisam noteikti. Meistare savā masieres praksē izmanto koka bluķīšus un… cirvi. Tas gan seansā tiek pielietots tikai nelaimju izciršanai.

Anita-Roščenko -Helsus-feativāls-2016-528.lv-Pozitivo-Sajutu-Portals

Tie ne tuvu nav visi pārsteigumi, ko divu dienu garumā bija sarūpējis Helsus zināšanu festivāls. Kustība, deja, mūzika, joga, astrologu konsultācijas, ponijs, eko disko un vēl. Festivāla norises vietas sevī nes spēcīgu simbolisku nozīmi, ko turpināt apdzīvot ar vienotas un pārdomātas vizuālās identitātes veiksmīgiem risinājumiem. Dievs slēpjas detaļās.

[1] Tolteki – Seno Burtnieku garīgie pēcteči, priesteru grupa, kosmisko zināšanu nesēji uz zemes, sakrālo zināšanu glabātāju kasta, maģiskās tradīcijas turpinātāji mūsdienās.

BILDES NO HELSUS FESTIVĀLA (Foto Galerija):

Foto: Lelde Feldmane

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.