Cilvēka stāvoklis — apmaldījies domās

 

Foto: by Pannonius

Foto: by Pannonius

Lielākā daļa cilvēku visu savu dzīvi pavada, ieslodzīti savu domu robežās. Viņi nekad neaiziet aiz šauras prāta veidotas un sevī vērstas pašapziņas, kuru nosaka pagātne. Tevī, kā jebkurā cilvēkā, ir kāda par domām daudz dziļāka apziņas telpa. Tā ir tava īstā būtība. To var saukt par klātbūtni, apzināšanos, pilnīgo apziņu. Senajās mācībās tas ir iekšējais Kristus vai tava Būdas daba. Šīs telpas atrašana atbrīvo tevi un visu pasauli no ciešanām, ko tu radi sev un citiem, ja viss, ko tu zini un kas valda pār tavu dzīvi, ir prāta radītais “maziņais es”. Mīlestība, prieks, radoša attīstība un ilgstošs iekšējs miers nevar ienākt tavā dzīvē citādi kā caur šo brīvās apziņas telpu.

Ja kaut vai dažkārt saproti, ka domas, kas iet cauri tavam prātam, ir vienkārši domas, ja spēj kā liecinieks vērot sava garastāvokļa un emociju maiņas, tad tevī šī telpa jau rodas kā apzināšanās, kur noris domas un emocijas, — iekšējā telpa ārpus laika, kurā redzams tavas dzīves saturs.

~~~~

Domāšanas straumei ir milzīga inerce, kas var viegli aizvilkt tevi līdzi. Ikkatra doma grib būt vissvarīgākā. Tā vēlas paņemt visu tavu uzmanību. Lūk, tev jauns garīgs vingrinājums — neuztver savas domas pārāk nopietni.

~~~~

Cik gan viegli cilvēki iekrīt savu iedomu cietumos. Cilvēka prāts vēlmē zināt, izprast un kontrolēt jauc priekšstatus un viedokli ar patiesību. Tas saka — šāds tas ir. Tev ir jābūt plašākam par domām, lai aptvertu: lai kā arī tu skatītos uz “savu dzīvi” vai kāda cita dzīvi, vai uzvedību, lai kā vērtētu jebkuru situāciju, tas ir tikai skatpunkts, viena no daudzām iespējamām perspektīvām. Tas ir tikai saišķis domu. Bet īstenība ir vienots veselums, kur viss ir saistīts, kur nekas nepastāv pats sevī un viens pats. Domāšana sadrumstalo īstenību — tā saskalda to priekšstatu druskās un gabaliņos. Domājošais prāts ir noderīgs un spēcīgs rīks, bet tas arī ļoti ierobežo, ja pārņem tavu dzīvi pilnībā, ja tu neapjēdz, ka tas ir tikai mazs gabaliņš no tās apziņas, kas tu esi.

~~~~

Gudrība nav domāšanas rezultāts. Dziļa zinašana — viedums — rodas vienkārši, pilnībā pievēršot visu savu uzmanību kaut kam vai kādam. Uzmanība ir pirmatnējs saprāts, tīra apziņa. Tā novāc šķēršļus, ko radījuši priekšstati, un tai līdzi nāk atzinums, ka nekas nepastāv pats sevī un viens pats. Tā savieno uztvērēju un uztveramo vienotā apziņas laukā. Tā dziedē atšķirtību.

Avots: Ekharts Tolle “Klusums runā”

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.