Bailes un bauda (Džidu Krišnamurti)

women_photography_aleksandra_2_2

Foto: Aleksandra photography

Bailes un bauda bija Džidu Krišnamurti galvenās uzstāšanās tēmas viņa visas dzīves garumā. Tālākais ir izvilkums no viņa uzstāšanās Sandiego 1970. gadā.

“Bailes vienmēr pastāv saistībā ar kaut ko; tās nepastāv pašas par sevi. Ir bailes no vakar notikušā atkārtošanās rītdien; vienmēr ir kāds fiksēts punkts, no kura norit attiecības. Kā gan tajā iekļūst bailes? Man vakar bija sāpes; par tām ir saglabājušās atmiņas un es nevēlos, lai rīt tās atkārtojas. Domas par vakardienas sāpēm, domas, kas ietver atmiņas par vakardienas sāpēm, projicē bailes par sāpju atkārtošanos nākotnē. Tāpēc domāšana ir tā, kas rada bailes. Domas baro bailes; domas arī kultivē baudu. Lai saprastu domāšanu, ir jāsaprot arī bauda – tās ir savstarpēji saistītas; nesaprotot vienu, nevar saprast otru. Tas nozīmē, ka cilvēks nevar teikt: ‘’Man vajag tikai baudu un nekādas bailes’’; bailes un bauda ir vienas monētas divas puses.

Domājot vakardienas baudas tēlos, domāšana iedomājas, ka rītdien var arī nebūt baudas; tādējādi domāšana izraisa bailes. Domāšana cenšas uzturēt baudu un tādējādi lolo bailes.

Domāšana ir atdalījusi sevi kā analītiķi un analizējamo; tie abi ir daļa no domāšanas trikiem ar sevi. Tā rīkojoties, tā atsakās izmeklēt neapzinātās bailes; tā ievieš laiku kā bēgšanas līdzekli no bailēm un tomēr tajā pašā laikā uztur bailes.”

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.