Atrasti piekrastē izskaloti ronēni

Nedēļas sākumā  Kalngales piekrastē tika atrasts ronēns, kuru mēģināja hospitalizēt, bet glābt diemžēl neizdevās. Otrdienas vakarā no Vecāķu pludmales tika nogādāts vēl viens novārdzis, nepilnus 10 kilogramus smags (viegls!) ronēns. Tas nozīmē, ka tuvākajās nedēļās sastapšanās ar šiem jūras iemītniekiem varētu kļūt biežāka.

Tuvojoties Lieldienām, laiks gaidāms silts un daudzi cilvēki izvēlēsies pastaigu pa jūras krastu, tādēļ esam vērīgi pludmalē un  ieraugot mazu un baltu vai puspelēku ronēnu jūras krastā, lūgums, nekavējoties, informēt Dabas aizsardzības pārvaldi.

Liedagā pamanīts roņu mazulis! Kā rīkoties?

Dabas aizsardzības pārvaldes izveidotā infografika būs labs palīgs, lai uzzinātu, kā vispareizāk rīkoties sastopot ronēnu pludmalē. Ikviens, kurš pludmalē atrod roņu mazuli, tiek aicināts nedzīt viņu ūdenī, nekaitināt un nebaidīt. Liels lūgums piesiet suņus pavadās, jo diemžēl nereti zoodārzā nonāk roņu bērni ar kostām un plēstām brūcēm… Par sastapšanos informējiet Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistus pa tālr. 29198590. Viņi sazināsies ar reģionālajiem vides inspektoriem, kuri pieņems lēmumu, ko darīt tālāk – vai atstāt piekrastē vai nogādāt zoodārzā. Pašiem ronēnu pārvietot aizliegts!

Rīgas Zoodārzā gandrīz katru gadu tiek nogādāti Latvijas piekrastē nokļuvušie roņu mazuļi, galvenokārt pelēko roņu mazuļi. Pērn tie bija 6 pelēkie roņi un 1 pogainais ronis. Ir bijuši gadi, kad tika atvesti 12-16 mazuļi. Pārsvarā tie bija novārguši un/vai savainoti. Pateicoties zoodārza darbinieku pūlēm, lielu daļu “bēdubrāļu” izdodas izbarot mākslīgi. Daļa izaugušo roņu nonāk citos zooloģiskajos dārzos vai okeanārijos, savukārt pārējie tiek atlaisti brīvībā Baltijas jūrā. Trīs pērn izbarotie pelēkie ronēni devās uz Maskavas zoodārzu, divus pelēkos ronēnus izlaidām Baltijas jūrā, viens pogainais ronēns aizbrauca uz Poliju. Jūras piekrastē nokļuvušo ronēnu izbarošanu Rīgas Zoodārzā jau vairākus gadus atbalsta Ventspils pilsēta.

Baltijas jūrā mīt trīs sugu roņi, no kurām divas ir satopamas arī mūsu piekrastē.

Visbiežāk sastopams ir pelēkais ronis. Tas ir augumā lielākais Baltijas jūras ronis. Aukstās ziemās mātītes mazuļus laiž pasaulē uz ledus. Tur tiem ir liela platība un maza savstarpējā konkurence. Mazos nomaldījušos ronēnus šādos gados ļoti reti var sastapt Latvijas “lielās jūras” piekrastē no Kolkas līdz Papei, kā arī tālāk uz dienvidiem Lietuvas teritorijā. Rīgas līcis parasti ir aizsalis. Siltās ziemās, kad ledus ir maz un līcis nav aizsalis roņu mātēm mazuļi jālaiž pasaulē Igaunijas neapdzīvotajās salās vai uz tuvumā esošā ledus. Tur konkurence ir lielāka ierobežotās platības dēļ. Pūšot spēcīgiem ziemeļu vējiem, mazie ronēni nonāk līča piekrastē no Ainažiem līdz Kolkai.

Retāk sastopams Baltijas jūrā ir augumā vismazākais – pogainais ronis. Šī suga vairāk uzturas jūras ziemeļu daļā. Mazuļi dzimst uz ledus vai arī piekrastē.

Trešā suga ir plankumainais ronis, kas uzturas Baltijas jūras dienvidrietumu daļā. Latvijā novēroti tikai divas reizes.

INFOGR_ronu_mazuli_2016

 

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.