Ar sešu izstāžu sēriju atklās fonda “Mākslai vajag telpu” Vasaras māju

Blumbergs_2Visjaunākās domāšanas parādības – tā ir vislaikmetīgākā māksla, kura ir jau bagātīgi uzkrājusies.

Tai jābūt cilvēka vispārattīstības pamatā. Džemma Skulme

No konteineriem izveidota MVT Vasaras māja jau otro gadu turpina aktualizēt un mūsdienu kontekstā interpretēt Latviešu mākslu un vērtības, kuras radušās padomju periodā, vienlaikus atgādinot par to, ka Rīgā joprojām nav muzeja, kurš pārskatāmi atspoguļotu Latvijas pēckara un mūsdienu mākslu. Pērn uzmanības centrā bijusi gleznotāja un ģeniālā mākslas dzīves vadītāja Džemma Skulme, kā arī viņas 90 gadu jubilejas svinēšana. Šogad projekts kļūs par veltījumu Ilmāram Blumbergam (1943-2016), kurš ar moderno scenogrāfiju, izsmalcinātajiem zīmējumiem un savdabīgo glezniecību, ar savas vizuālās frāzes apbrīnojamo atpazīstamību, dēvējams par vienu no laikmetīgās mākslas vēstnešiem un celmlaužiem Latvijā.

Godinot izcilo latviešu mākslinieku no 9. jūnija līdz 11. septembrim Vasaras mājā norisināsies sešu izstāžu sērija ar virsrakstu #Blumbergs. Bezgalība un tajā piedalīsies mākslinieki – Miķelis Fišers, Ansis Starks, Gints Gabrāns, Voldemārs Johansons, Sabīne Vernere un Andrejs Strokins. Pēc izstādes kuratores Ingas Šteimanes vārdiem, šo mākslinieku uzaicināšana sabalansē dziļu pietāti pret Blumberga mākslu un ietekmi, kā arī turpina sarunu par to, kas vēl var būt māksla. Starp māksliniekiem ir tādi, kuru darbos ir tieša un apzināta Blumberga ietekme, ir Blumberga portreti, un ir darbi, kuri tapuši individuālās trajektorijās, taču arī uz tiem var attiecināt Ilmāra Blumberga dzīves un mākslas izjūtu, ka “visi mēs kustamies kopā – kāds no kāda, cits uz citu.”

Izstādes atklāšanas vakarā, 9. jūnijā, visiem interesentiem būs iespējā klātienē piedzīvot Ilmāra Blumberga konceptuālās audioperformances “Zīmējumi ir kastītē” (30′) oriģinālatskaņojumu. Ierakstu, kas tapis Ivara Vīgnera skaņu studijā 2003. gadā, papildinās Gvido Kajona fotogrāfiju projekcijas. Tajās ir fiksēta performances norise.

Ievadot Vasaras mājas otro sezonu, notiks arī izstāžu sērijas #Blumbergs. Bezgalība. pirmās izstādes atklāšana. Tās autors Miķelis Fišers, mākslinieks, kas nākamgad Latviju pārstāvēs Venēcijas mākslas biennālē, radījis jaunu instalāciju Nemūžamnepiedošanas ekspresis un tajā svarīga loma ir Ilmāra Blumberga gleznu ciklam “Visu laiku snieg”.

Vasaras mājas jaunā sezona turpinās pērn aizsākto tradīciju un kļūs par veltījumu mākslai un mākslas formas attīstībai. “Nepatīk man vārds radīšana, kad to lieto, runājot par zīmēšanu, gleznošanu vai jebkuru citu darbu. Pārāk liela, pārspīlēta nozīme tad tiek piešķirta individualitātei. Vienam. Jā, viss rodas no tukšuma, bet ne tukšā vietā,” uzsvēris Ilmārs Blumbergs, aizskarot tieši to mākslas dzīves aspektu, kuram jau otro gadu pievēršas fonda “Mākslai vajag telpu” Vasaras mājas projekts. “Ar šo izstādi mēs piedāvājam modeli tam, kā var strādāt ar mākslu tieši interpretāciju jomā,” skaidro izstādes kuratore Inga Šteimane. “Šī gada lielā tēma ir #Blumbergs. Bezgalība. Mēs akcentējam nepieciešamību mūsdienu mākslu interpretēt plašāk un kontekstā ar to, kas ir bijis. Strādājot šādā veidā, mēs iegūstam to, pēc kā ilgojamies – piesātinātu kultūrtelpu, kurā mākslas fakti nepazūd no redzes loka, bet cits ar citu sasaistās.”

Kuratores Ingas Šteimanes intervija – komentārs par izstādi #Blumbergs. Bezgalība.

Fonds Mākslai vajag telpu tika dibināts ar mērķi panākt Pēckara un mūsdienu mākslas muzeja uzcelšanu Rīgā. Muzeja pamatfunkcijas būs veicināt Latvijas mākslas procesu aktivitāti, valsts konkurētspējas, nācijas identitātes stiprināšanu, tūrisma industrijas un mākslas izglītības attīstību, kā arī integrētas kultūras telpas izveidošanu Rīgā kā Baltijas kultūras galvaspilsētā. Iniciatīvas uzsācēji uzskata, ka pēckara un mūsdienu mākslas muzeja izveidošana ir valsts prestiža jautājums, viens no valsts identitātes simboliem, kas liecina par nācijas kultūras pašapziņas līmeni.

Vasaras Māja ir radošā telpa, kas kalpo par platformu mākslas norisēm, mākslinieku autorvakariem,

lekcijām, diskusijām, performancēm un radošām darbnīcām. Šogad Vasaras mājā, norisināsies sešu izstāžu sērija #Blumbergs. Bezgalība. Katru otro nedēļu ikvienam būs iespēja tikties ar māksliniekiem un vairāk uzzināt par katra darba tapšanu mākslinieku autorvakaru laikā, savukārt katru sestdienu – piedalīties radošās darbnīcās visai ģimenei.

Izstādes norises datums: 09.06.-11.09.2016.

Laiks: katru dienu, no plkst. 10:00 – 23:00

Vieta: MVT Vasaras māja, Kalnciema ielā 36/38

Izstādi organizē: Fonds Mākslai vajag telpu

Projekta kuratore: Inga Šteimane

Grafiskais dizains : Ģirts Reiniks

Ieeja visos pasākumos bez maksas.

Projektu atbalsta: Rīgas dome, viesnīca “Promenade Hotel”, Ascendum biedrība, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, Index cafe, VEF Riga, JCDecaux.

Galvenais informatīvais atbalstītājs: Rīgas Viļņi.

Informatīvais atbalsts: Satori.lv, TV24, Radio SWH, Arterritory.com.

Fonds Mākslai vajag telpu izsaka pateicību Vasaras mājas izveidē:

Dinai un Jānim Zuzāniem, Jeļenai Pankevičai, Ivaram Kesenfeldam, Aijai Simsonei un arhitektu birojam “2727”.

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.