ABORIGĒNU UN PAPUASU MĀKSLA

Aborigeni-1-m2016. gada 13. februāris – 17. aprīlis

Mākslas muzejs “Rīgas Birža” / Lielā izstāžu zāle, Jugenda salons, Boses zāle

Doma laukums 6, Rīga

Izstādes atklāšana 2016. gada 12. februārī plkst. 17.00.

No 2016. gada 13. februāra līdz 17. aprīlim Mākslas muzejā “Rīgas Birža” (Doma laukumā 6, Vecrīgā) būs skatāma aborigēnu un papuasu mākslas izstāde no Lietuvas Mākslas muzeja krājuma.

Izstāde piedāvā iepazīties ar Austrālijas un Jaungvinejas pamatiedzīvotāju radītajiem artefaktiem – gleznām, dievu figūriņām, sakrāliem objektiem, kuri saistās ar šo tautu garīgajām tradīcijām un tikuši izmantoti dažādos rituālos. Aborigēnu gleznojumi, kurus mēdz dēvēt par Sapņu laika (jukurrpa – aborigēnu apzīmējums pasaules radīšanas laikam, “laiks pirms laika”) vizualizācijām, līdzinās senču kartēm, ceļojumu pierakstiem, kas stāsta dzimtu stāstus, un kuru nozīmi var tulkot tikai aptuveni, jo tālo zemju pamatiedzīvotājiem nav pieņemts atklāties svešiniekam.

Izstādē eksponētās skulptūras lielākoties kalpoja kā dievību aizstājējas kulta ceremoniju vietās vai, novietotas kuģu priekšgalos, sargāja tos pret ļaunajiem gariem. Papuasi šīs figūras uzskatīja par mediatoriem starp mirušajiem un dzīvajiem, kam piemīt pārdabiskas spējas palīdzēt gūt uzvaras, sekmēt medības, veicināt auglību. Un kā tādas tās nevarēja būt triviālas. Šodien minētās skulptūras ne tikai apliecina mītisko pasaules redzējumu cilvēces bērnībā, bet uzrāda arī, ko esam zaudējuši civilizācijas procesā.

20. gadsimta sākumā Eiropas modernisti eksotisko tautu mākslā meklēja spontanitāti, patiesumu, vitalitāti – kvalitātes, kas pirmatnējo meistaru darinājumos bija pārpārēm. Iespaidīgā izteiksmība Āfrikas un Melanēzijas skulptūrās un maskās, kas pauda mežonīgos dabas apstākļos dzīvojošu cilvēku zemapziņas šaubas, bailes un šausmas, kļuva par Eiropas mākslas iedvesmas avotu kubistu, ekspresionistu, sirreālistu formveides meklējumos. Iepriekšējais gadsimts ir atvēris durvis Austrālijas aborigēnu un Jaungvinejas tautu mākslai pasaules prestižākajos muzejos. Savukārt 21. gadsimts rada neatgriezeniskas izmaiņas šo tautu ikdienas dzīvē un turpmākā pastāvēšanā.

Izstādes eksponāti nāk no Lietuvas Mākslas muzeja kolekcijas. Pirmatnējo tautu mākslas priekšmetus savulaik uz Lietuvu atvedusi zinātniece un kultūras darbiniece Dr. Genovaite Budreikaite-Kazokiene (Genovaitė Budreikaitė-Kazokienė, 1924–2015), kura dzimusi Kauņā, bet Austrālijā dzīvojusi kopš 1949. gada. Viņas dāsnums un nopelni Lietuvas kultūras dzīves aspektā ir nenovērtējami. Tā viens no apjomīgākajiem dāvinājumiem ir Austrālijas un Okeānijas cilšu mākslas

darbu kolekcija, kuru izpētes ceļojumu laikā aborigēnu rezervātos Kazokienei ir izdevies nokomplektēt, dokumentējot vienu no pasaules vecākajām kultūrām. Tūkstošiem gadu seni simboli, kuri saglabājušies uz klintīm, eikaliptu mizām un tuksneša smiltīs, stāsta Austrālijas iedzimto Sapņu stāstus, radot priekšstatu par senču dzīves likumiem: dzīvot harmonijā ar apkārtējo vidi un sevi. Pētniece savu papuasu darināto masku un skulptūru kolekciju vākusi, ilgstoši ceļojot laivās pa džungļu upēm kopā ar iezemiešiem, kas tajā laikā bija vienīgā pārvietošanās iespēja. Kanibālisms, mitrais un karstais klimats, tik nepiemērots baltajiem cilvēkiem, bija iemesli, kādēļ līdz par 20. gadsimtam Jaungvineja saglabājās “neapgūta”. Šodien aborigēnu un papuasu mākslas kolekcija ir Lietuvas Mākslas muzeja lepnums.

BIĻEŠU  CENAS:

Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.

Pieaugušie:                                3,50 EUR

Skolēni, studenti, pensionāri      2,00 EUR

Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 5,00–7,00 EUR

Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem (uzrādot apliecību); bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem (uzrādot apliecību); Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem.

 

SAISTĪTIE  PASĀKUMI:

* 12. februārī         plkst. 10.00–11.30       Lasījumi “Aborigēnu un papuasu māksla”:

piedalās Latvijas Universitātes profesors Leons Taivāns, Lietuvas Mākslas muzeja speciāliste Jūlija Mušinskiene (Julija Mušinskienė), Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu kuratore Irēna Bužinska.

Pasākums latviešu un lietuviešu valodā ar sinhrono tulkojumu latviešu valodā.

Mērķauditorija: aicināti visi interesenti!

Norises vieta: Mākslas muzeja “Rīgas Birža” Konferenču zāle (3. stāvā).

Ieeja brīva. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Papildu informācija pa tālruni (+371) 67 357534 vai e-pastu rigasbirza@lnmm.lv.

* 13. februārī         plkst. 16.00           Terra incognita”: lekcija “Austrālija un latviešu ieceļotāji”:

stāsta Marianna Auliciema (biedrība “Latvieši pasaulē – muzejs un pētniecības centrs”) un Džeremijs Smīdss (Jeremy Smedes).

Austrālija. Visi grib apciemot šo “nezināmo zemi”, bet kā patiesībā austrālieši dzīvo? Džeremijs Smīdss, dzimis un audzis Austrālijā, pastāstīs par tipisku Austrālijas iedzīvotāja nedēļu, atklājot gan dabas skaistumu, gan vietējo kultūru un sabiedrību. Stāstījumu papildinās Marianna Auliciema, kura ir augusi kā aktīva dalībniece Austrālijas latviešu sabiedrībā un šodien strādā biedrībā “Latvieši pasaulē – muzejs un pētniecības centrs” Rīgā. Kā zināms, pēc Otrā pasaules kara aptuveni 20 000 latviešu bēgļu tika atlasīti no Vācijas bēgļu nometnēm, lai kļūtu par “jaunaustrāļiem”. Nodarbībā būs iespēja uzzināt, kāda bija Austrālija tajā laikā, kad latvieši tur ieradās, un kā latvieši iedzīvojās jaunajā vidē.

  1. martā plkst. 16.00           Terra incognita”: lekcija “Indonēzijas papuasi

un Sulavesi salas toradži – neparastas ciltis un kultūras”:

stāsta “Jēkaba Ceļojumu” vadītājs Uldis Alksnis.

Nodarbības laikā dzirdēsiet stāstus par dažādām kultūrām, izceļot tādas neparastas ciltis kā Indonēzijas papuasi un Sulavesi salas toradži. Tās pārsteidz mūsdienu cilvēkus ar savu dzīves filozofiju. Kā piemēru var minēt toradžus, kuri visu mūžu krāj bagātības galvenokārt tādēļ, lai pēcnācēji viņiem sarīkotu pēc iespējas grandiozākas bēres.

  1. aprīlī              plkst. 16.00           Terra incognita”: lekcija “Austrālijas aborigēni”:

stāsta pasaules apceļotājs, 8 grāmatu autors, “Latviešu klaidoņu brālības” prezidents Pēteris Strubergs.

Saruna par tālās Austrālijas vēsturi, dabu, kultūru, paražām, tās iedzīvotājiem, tai skaitā aborigēniem un “ķenguru zemē” dzīvojošiem latviešiem, par interesi saistošākajiem tūrisma maršrutiem un apskates objektiem. Noskaņas radīšanai lekcijā tiks atskaņota savdabīgā aborigēnu mūzika. Vakara viesi tiks iepazīstināti ar dažādiem suvenīriem – pastkartēm, skatu albumiem, no ķenguru ādas pagatavotu platmali, Austrālijā saskalotu zeltu un speciālu stobru, ar kura palīdzību aborigēni mēdz izsaukt lietu.

Austrālijā Pēteris Strubergs ir pabijis trīs reizes, apceļojis to no Lielā Barjeru rifa austrumos līdz Pertai mežonīgajos rietumos, no Adelaidas dienvidos līdz Dārvinai un Līčfildas Nacionālajam parkam ziemeļos. Savukārt Austrālijas vidienē ticies ar aborigēniem, apciemojis opāla raktuves Kūberpēdijā un netālu no tām dzīvojošo slaveno Austrālijas latvieti, filmas “Krokodilu Dandijs” galvenā varoņa prototipu Arvīdu Blūmentālu. Šajos ceļojumos piedzīvotais aprakstīts divās grāmatās – “Sapņu zeme Austrālija” un “Ceļojumu mozaīka”.

Sadarbībā ar “Jēkaba Ceļojumiem” Mākslas muzeja “Rīgas Birža” ceļotāju klubs “Terra incognita” (“Nezināmā zeme”) sestdienās gaida tos, kuri vienmēr ceļā – domās vai īstenībā. Nodarbības iepazīstina ar tālām eksotiskām zemēm, to pagātni, tagadni, ar vietām, kas šobrīd tūristu jo īpaši iecienītas. Sarunas bagātina oriģināls vizuālais, foto, kino materiāls, kurā ietverta arī aktuāla informācija ceļotājiem.

Mērķauditorija: pieaugušie, studenti. Aicināti visi interesenti!

Norises vieta: Mākslas muzeja “Rīgas Birža” Konferenču zāle (3. stāvā).

Dalības maksa: pieaugušiem – 3,00 EUR; skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1,50 EUR. Vietu skaits ierobežots.

Iepriekšēja pieteikšanās un papildu informācija pie Vitas Ozoliņas, zvanot pa tālruni (+371) 67 225209, GSM (+371) 26 517135 vai rakstot uz e-pastu Vita.Ozolina@lnmm.lv.

* 18. februārī         plkst. 17.00–19.00       Telpa, Tērps un Tēls”:

lekcija “Izstādes “Aborigēnu un papuasu māksla” tapšanas process”:

stāsta izstādes kuratore, mākslas zinātniece Vita Birzaka.

Nav noslēpums, no aborigēnu mākslas radošās idejas savulaik smēlušies daudzi pasaules gleznotāji, tēlnieki un dizaineri. Nodarbībā kuratore stāstīs ne tikai par izstādes tapšanas procesu, bet arī par “primitīvās” mākslas valdzinājumu no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām.

  1. martā plkst. 17.00–19.00       Telpa, Tērps un Tēls”:

lekcija “Aborigēnu māksla un Austrālijas latviešu mākslinieki”:

stāsta mākslas zinātniece Gundega Cēbere.

Mūžizglītības programmas ietvaros Mākslas muzejs “Rīgas Birža” sadarbībā ar mākslinieku biedrību “Sidegunde” reizi mēnesī, ceturtdienā piedāvā nodarbību ciklu “Telpa, Tērps un Tēls”. Programmas mērķis ir iesaistīt radošo profesiju pārstāvjus, lai veicinātu paaudžu sadarbību un nodrošinātu tradīciju pārmantojamību. Mākslas speciālistu, mākslas vēsturnieku, arhitektu vadītu lekciju, diskusiju un sarunu veidā dalībnieki tiks iepazīstināti ar vēsturiskajiem stiliem, to izpausmēm tēlotājmākslā, arhitektūrā un modē. Latvijas kultūras mantojums tiks aplūkots pasaules kultūrmantojuma kontekstā, akcentējot paralēles un atšķirības. Cikla ietvaros apmeklētājiem būs iespēja apskatīt muzeja pastāvīgās ekspozīcijas un jaunākās izstādes. Nodarbības bagātinās oriģināls vizuālais, foto un kino materiāls.

Mērķauditorija: pieaugušie, studenti. Aicināti visi interesenti!

Norises vieta: Mākslas muzeja “Rīgas Birža” Konferenču zāle (3. stāvā).

Dalības maksa: pieaugušiem – 3,00 EUR; skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1,50 EUR.

Iepriekšēja pieteikšanās un papildu informācija pie Vitas Ozoliņas, zvanot pa tālruni (+371) 67 225209, GSM (+371) 26 517135 vai rakstot uz e-pastu Vita.Ozolina@lnmm.lv.

* 28. februārī         plkst. 15.00           Sarunas muzejā”: Aborigēnu un papuasu māksla

tikšanās ar izstādes kuratori, mākslas zinātnieci Vitu Birzaku.

Izglītības programma “Sarunas muzejā” ir tematisks pasākums – ekskursija-stāstījums-diskusija muzeja ekspozīcijā, kas piedāvā unikālu iespēju daudzpusīgāk un dziļāk iepazīt jaunākās izstādes un dažādus ar tām kontekstuāli saistītus jautājumus. Klausoties interesantā stāstījumā un iesaistoties diskusijā, ne vien apmeklētāji, bet arī sarunu īpašie viesi – mākslinieki, izstāžu kuratori, mākslas vēsturnieki, filozofi u.c. – sev un citiem atklāj daudz jauna par mākslas un kultūras vērtībām un aktualitātēm.

Mērķauditorija: aicināti visi interesenti!

Dalības maksa: ieejas biļete izstādē.

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

* 5. martā,             plkst. 13.00           Ģimenes diena “Sapņu laika stāsti”:

  1. aprīlī Austrālijas aborigēnu kultūrā mūzikai ir īpaša nozīme. Muzikāls pavadījums tiek izmantots dažādās dzīves situācijās, lai mācītu par cilvēka vietu pasaulē, dabu un pārdabisko. Jau agri bērni tiek iedrošināti dziedāt un dejot, darot ikdienas darbus, savukārt kļūstot vecākiem, viņi mācās dziesmas, kas saistītas ar noteiktās cilts vēsturi un mitoloģiju. Tādēļ izstādes “Aborigēnu un papuasu māksla” laikā ģimenes aicināsim iepazīt aborigēnu kultūru ar skaņu palīdzību, piedaloties muzikālās darbnīcās.

Nodarbības sākumā ģimenes uzzinās par Austrālijas aborigēnu kultūrai raksturīgo, izpētot interesantākos izstādē aplūkojamos eksponātus muzeja speciālista vadībā.

Nodarbības otrajā daļā ģimenes tiks gaidītas muzeja pedagoģiskajās “Mazās skolas” telpās, kur piedalīsies muzikālā radošajā darbnīcā mūziķes Ingunas Rubenes vadībā. Tās laikā kopā ar nodarbības vadītāju lasīsim Austrālijas aborigēnu Sapņu laika stāstus, kopīgi izspēlējot to sižetu ar dažādu perkusiju palīdzību.

Mērķauditorija: ģimenes ar bērniem vecumā no 4 līdz 12 gadiem.

Dalības maksa: 2,00 EUR no personas.

Vietu skaits ierobežots (30 dalībnieki).

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 67 357536 vai e-pastu Ieva.Andzane@lnmm.lv.

* visu izstādes laiku        Radošā darbnīca bērniem “Punktu darbnīca”:

Nodarbības sākumā bērni muzeja pedagoga pavadībā izpētīs interesantākos izstādē aplūkojamos mākslas darbus, gūstot pamatzināšanas par Austrālijas aborigēnu kultūrai raksturīgo. Īpaša uzmanība tiks pievērsta jukurrpa – aborigēnu gleznotajiem stāstiem par pasaules rašanos un cilvēku saikni ar senčiem un dabu. Šie darbi tapuši savdabīgā punktiņu likšanas tehnikā, un līdzās cilvēkiem, vietām un dabas parādībām tajos redzami arī dzīvnieki.

Nodarbības otrajā daļā bērni dosies uz muzeja pedagoģiskajām telpām – “Mazo skolu”, kur muzeja pedagoga vadībā punktiņu tehnikā izveidos attēlu uz līdzi paņemtā krekliņa vai auduma gabaliņa, radot savu versiju par aborigēnu mākslu. Darbnīcā izmantotā tehnika pieprasa no autora spēju koncentrēties un būt precīzam, tādēļ tās laikā bērni ne vien apgūs jaunus mākslinieciskās izteiksmes līdzekļus un formas, bet arī attīstīs roku sīko muskulatūru, gūstot darba prieku no radošās pašizpausmes.

Mērķauditorija: pirmskolas un sākumskolas izglītības iestāžu bērnu grupas.

Materiāli līdzi ņemšanai: gluds gaišs kokvilnas audums vai apģērba gabals. Muzejs nodrošina auduma krāsas un pārējos nepieciešamos materiālus.

Dalības maksa: 1,50 EUR no bērna. Pavadošajiem pedagogiem ieeja bez maksas.

Vietu skaits ierobežots (20 dalībnieki).

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 67 226467 vai e-pastu Lana.Zujeva@lnmm.lv.

* visu izstādes laiku        Bezmaksas ģimenes ceļvedis izstādē

Mākslas pētnieks: aborigēni un papuasi”:

ģimenes ceļvedis radīts kā karte ar dažādiem uzdevumiem, lai vecāki ar bērniem saistošā un aizraujošā veidā varētu iepazīties ar izstādes saturu. Jautājiet pēc ceļveža muzeja kasē vai iepriekš lejupielādējiet to no muzeja mājas lapas un izdrukājiet!

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.