Ekoskolu programmas piecpadsmit gadu jubilejai veltītais Ziemas forums

 Ekoskolu programma24. februārī sāksies Ekoskolu programmas piecpadsmit gadu jubilejai veltītais Ziemas forums. Forums notiks Rīgas Rīnūžu vidusskolā līdz pat svētdienas vakaram,  tajā piedalīsies 300 cilvēki – skolotāji un skolēni – no visas Latvijas. Ekoskolas Ziemas forumu atklās valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Rīgas Rīnūžu vidusskola, kurā notiks Ziemas forums, ir skolēnu skaita ziņā lielākā Ekoskola Rīgā, un var lepoties ar ilggadēju pieredzi programmā. Šogad jubileja ir ne tikai Ekoskolu programmai kopumā, bet arī Rīgas Rīnūžu vidusskolai, kas programmā piedalās jau desmit gadus.

“Mēs esam lepni par to, ka Ziemas forums notiks tieši mūsu skolā. Foruma sagatavošanas procesā ir iesaistīti visi – gan skolotāji, gan skolēni, gan vecāki,” stāsta skolas ekokoordinatore Violetta Liepiņa, “Rīnūžu vidusskola Ekoskolu programmā darbojas jau desmito gadu un šo gadu laikā būtiski ir mainījusies mūsu skolēnu attieksme pret vidi – viņi ir kļuvuši aktīvāki un apzinīgāki.”

Līdz šim Ekoskolu Ziemas forumi norisinājušies Daugmales pamatskolā, Ulbrokas vidusskolā un Ropažu vidusskolā.

Šogad Ziemas forums notiks jau ceturto reizi. Ideja par Ekoskolu forumu rīkošanu ne tikai gada siltajā laikā radās 2014. gadā, kad Daugmales pamatskola ekokoordinatores Žanetes Ceļmalnieces vadībā ierosināja ziemā organizēt Ekoskolām sportiska rakstura saietu. Ar Vides izglītības fonda palīdzību tika izveidota arī nopietna nodarbību un prasmju darbnīcu sadaļa, un pirmajā Ziemas forumā pulcējās dalībnieki no 40 skolām. Šogad dalībskolu skaits vairāk nekā dubultojies, gandrīz sasniedzot 100 skolu robežu.

“Būt pirmajiem ir pagodinoši un vienlaikus arī atbildīgi. Mūsu darba rezultātā Ziemas foruma ideja varēja pacelties mākoņos, vai arī tikt iebradāta zemē. Redzot, kā Ziemas foruma ideja ir attīstījusies, ir patiess gandarījums par mūsu toreizējo uzdrīkstēšanos, Vides izglītības fonda ieguldījumu, pašvaldības atbalstu un Ekoskolu atsaucību. Mēs ticam, ka šādas aktivitātes ļauj pasaulei kļūt par “kripatiņu” labākai!” saka Žanete Ceļmalniece.

Ekoskolu foruma mērķis ir veidot izpratni par Ekoskolu programmā aktuālajām tēmām un palīdzēt Ekoskolu pārstāvjiem labāk izprast, kā programmas vērtības iespējams īstenot praksē, lai ikdienā veicinātu videi draudzīgu rīcību. Forums sniedz iespēju jauniešiem un pedagogiem no dažādām Ekoskolām iepazīt vienam otru un dalīties pieredzē, gūt jaunas zināšanas un prasmes, kā arī smelties iedvesmu zaļa dzīvesveida piekopšanai un popularizēšanai. To nodrošina daudzveidīga un piesātināta foruma programma, kurā ietvertas ne tikai tematiskas nodarbības, bet arī aizraujošas aktivitātes, piemēram, pārgājiens Mangaļsalā un jau par tradīciju kļuvušās Ekoskolu Olimpiskās spēles.

Forums aicinās dalībniekus iedziļināties nozīmīgos vides jautājumos – nodarbības palīdzēs labāk izprast bioloģisko daudzveidību Latvijas ainavās un pasaulē, apzināties mūsu lomu klimata pārmaiņās un izvērtēt savu ikdienas paradumu ietekmi uz pārtikas aprites sistēmu un atkritumu daudzumu pasaulē. Savukārt praktiskajās darbnīcās skolēni un pedagogi apgūs lietderīgas prasmes – piemēram, kā ekoloģiski gatavot ēst vai radīt modernu apģērbu, kā rīkot pasākumus, pēc iespējas mazinot to ietekmi uz vidi, un kā bez atkritumu radīšanas pagatavot pašiem savas higiēnas preces. Foruma noslēgumā tā dalībniekus sveiks grupa “Carnival Youth”.

Par Ekoskolu programmu
Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un efektīvākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē, kas savas darbības Latvijā 15 gadu laikā ir ieguvis ievērojamu popularitāti – šobrīd tajā darbojas jau vairāk nekā 200 izglītības iestādes – ne tikai skolas, bet arī pirmsskolas un augstskolas. Visā pasaulē Ekoskolu programmai ir vismaz 49 000 dalībskolu 64 valstīs, kuras visas tiecas īstenot ambiciozu mērķi – iesaistīt skolēnus aizraujošā, uz rīcību orientētā un sociāli atbildīgā vides izglītības procesā, lai nodrošinātu, ka jaunieši ir spējīgi radīt pasaulē pozitīvas pārmaiņas, kas veicina ilgtspējīgu attīstību.

Ekoskolu programmu Latvijā īsteno Vides izglītības fonds, kas nodrošina visu Starptautiskā Vides izglītības fonda (Foundation for Environmental Education – FEE International) programmu darbību un attīstīšanu. Vides izglītības fonda darbību Latvijā atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds. Ekoskolu Ziemas forums notiek ar Rīgas domes izglītības, kultūras un sporta departamenta finansiālu atbalstu.

Pielikumā

Ekoskolu Ziemas foruma programma
Ekoskolu Ziemas foruma dalībnieku saraksts (skolas)

Avots: Vides izglitības fonds

Saistītie raksti...

Pievienot komentāru:

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.