Alas cilvēkus ir vilinājušas kopš seniem laikiem. Senāk alas tika izmantotas kā patvērums, bet šobrīd tām ir arheoloģiska un vēsturiska vērtība, kas tiek aizsargāta. Alas galvenokārt ir dabiski izveidojies dobums pazemē, kas ir pietiekami liela, lai tur iekļūtu cilvēks.
Dodoties ceļojumā, ceļojuma aģentūra noteikti būs ieplānojusi kādu apmeklējumu uz alām, jo alas patiesi ir interesantas vietas, kas nes kautkādu informāciju no senajiem laikiem.
Ajantu alas Aurangabad apgabals, Maharashtra štats, Indija
(Ajanta Caves Aurangabad district of Maharashtra, India)
Ajanta alās aplūkojami neskaitāmi Budisma reliģiskās mākslas meistardarbi, un tās tiek uzskatītas par vienu no labākajiem šāda veida arhitektūras paraugiem.
Ūdenskritumu alas, Kauai, Havaju salās
(Waterfall Cave ,Kauai, Hawaii)
Kauai sala Havaju salas ir apdāvinātas ar vairākiem tā saucamiem bļaujošajiem caurumiem. Kauai salā atrodas arī viens no skaistākajiem trekinga maršrutiem Havaju salās – Kalalau Trail.
Khao Luang alas, Taizeme
(Khao Luang Caves, Thailand)
Khao Luang ala ir īpaša ar to, ka tajā ir ap 170 budas statujas
Iris alas, Monasterio de Piedra dabas parks, Saragosas province, Spānija
(Iris Cave – Monasterio de Piedra, Zaragoza, Spain)
“Niedres flauta” alas, Guilin pilsēta, Ķīna
(Reed flute cave guilin, China)
Reed Flute alas ir vienas no skaistākajām alas pasaulē. Šī ala atrodas slēptā vietā Guangming Hill, aptuveni 3.2 jūdzes uz ziemeļrietumiem no centra. Reed Flute Cave ir slavenākais tūristu apskates objekts Ķīnā. Nosaukums Reed Flute radies, jo pie ieejas durvīm no alas ir niedres, ko var izmantot kā flautu.
Fingal ala, Skotija
(Fingal’s Cave, Scotland)
Fingal ala ir jūras ala, kas atrodas uz neapdzīvotas Staffa salas, kuras platība ir nedaudz vairāk par 30 ha.
Devetashka ala, Bulgārija
(Devetashka Cave, Bulgaria)
Devetashka klinšu ala ir ar 7 atvērumiem uz debesīm, kur saules staru spēle rada sajūtu par pils zāli, arkām un logiem… kaut kas pavisam mistisks..
Benagil ala, Algarve, Portugāle
(Benagil Cave, Algarve, Portugal)
Melodijas ala, Skotija
(Cave of Melody, Scotland)
Melissani ala, Kefalonija sala, Grieķija
(Melissani Cave, Kefalonia, Greece)
Melissani ala un ezers ir viena no skaistākajām vietām Grieķijā. No ārpuses Melissani alu ieskauj mežs, bet iekšpusē paveras šķietami neticams skats – ala ar kristāldzidru ezeru tajā. Alas vienā pusē izveidojies liels caurums, pa kuru tajā iespīd saules stari un izklīdina tumsu.
Marble alas, Čīle
(Marble caves of Chile)
Marble ala Čīlē ir ļoti unikāla, jo tai ir dabiski veidojušās marmora sienas. Šajā vietā ir arī ļoti dzidrs un zils ūdens. Gaismai rotaļādamies, atspoguļojoties pret alas sienām, veidojas apdullināšs gaismas šovs.
Lehman alas, Great Basin nacionālais parks, Nevada
(Lehman Caves, Great Basin National Park, Nevada)
Lehman Alas ir skaista marmora alas, kas krāšņi dekorētas ar stalaktītiem un stalagmītiem.
Lureja dobumi, Shenandoah ieleja, Virdžīnija
(Luray Caverns, Shenandoah Valley, Virginia)
Šajās pazemes alās griestus klāj stalaktīti, kuri veido perfektus atspīdumus rāmā pazemes ezera ūdeņos.
Zilās alas, Grieķija
(Blue caves, Greece)
Zilās alas ir īpašas ar žilbinošo zilo krāsu. Alas var apmeklēt tikai mierīgas jūras apstākļos un tikai ar laivu, jo ieeja ir tikai vienu metru virs jūras līmeņa. Labākais dienas laiks, kad apmeklēt ir agri no rīta, kad saule vēl ir zemu.
Glovvormas alas, Jaunzēlande
(Glowworm Caves, New Zealand)
Jaunzēlande ir unikāla ar luminiscējošo tārpu (Glowworm). Tukstošiem šo tievo radībiņu, šajās alās izstaro luminiscējošu gaismu, kas izgaismo lielāko daļu alas, radot kosmisku sajūtu.
Baltās klintis, Alas un kristāliskie ūdeņi Milos salā, Grieķija
(White Rocks, Caves and Crystal Waters in Milos Island, Greece)
Ellisona alas, Džordžijas štats, Amerikas Savienotās valstis
(Fantastic Pit at Ellison’s Cave, Georgia state, USA)
Elisona alas stiepjas pazemē 586 pēdas – divu Brīvības statuju garumā. Tā ir slavena kā dziļākā bedre Amerikā.
Kārlsbādes alas, Amerikas Savienotās Valstis
(Carlsbad Caverns)
Kārlsbādes alu nacionālais parks ir nacionālais parks, kurš atrodas Amerikas Savienotajās Valstīs. Apmeklētāji var doties pārgājienā nokļūstot alās caur tās dabisko ieeju vai arī var izmantot liftu, lai nokļūtu tieši centrā sabiedrībai pieejamajai daļai.
Ar roku cirstas alas In Abiquiu, Ņūmeksika
(Hand Carved Cave In Abiquiu, New Mexico)
Šī ar roku cirstā garīgā eremīta mītne (Hermitage) spēj aizvadīt Jūs spēcīgā ceļojumā līdz savai būtībai.
Slovēnijas alas – Lielais Kanjons
(Slovenian Caves – the Grand Canyon)
Kristāla alas, Īslande
(Crystal Cave – Svínafellsjökull in Skaftafell, Iceland)
Kristāla alas veidojušās no Īslandes ledājiem, kas ir patiesi neizmērams dabas brīnums. Ledus alas ir atrodamas tikai ziemā, kad glaciālo upju ūdens sasalst. Jaunās alas katru gadu veidojas dažādās vietās.
Devetaškata ala, Bulgārija
(Devetashka cave, Bulgaria)
Devetaškata ala ir milzīga, 7 km gara ala, kas atrodas Osam upes krastā. Tā ir pazīstama ar savu ilgtermiņa noslogojums cilvēcei un citu tipa bioloģiskajām populācijām. Alā dzīvo gandrīz 30000 sikspārņi.
Krubera ala, Gruzija
The Krubera Cave, Georgia
2001. gadā ala tika atzīta par dziļāko zināmo alu pasaulē, kad ekspedīcijā Ukrainas speleoloģiju asociācija sasniedza dziļumu 1,710 m (5,610 ft), kas pārsniedz iepriekšējās zināmās dziļākās ala dziļumu.
Avots: greatinspire.com
Divreiz ievietojaat Devatashki alu 😉 Esmu tur bijusi ^^
Ārprātīgi smuki un apbrīnojami, ka daba bez cilvēka palīdzības var kaut ko tādu rādīt! Visvairāk mani fascinēja Portugāles ala, obligāti ielikšu sava ceļojuma wish sarakstā šo Algarves vietu. Kā arī Grieķijas alas ļoti piesaista, laikam arī dēļ tā, kā plānoju šogad atvaļinājumu uz to pusi 🙂 Palika tikai izvelēties vienu galapunktu… Kāda ir jūsu pieredze ar Grieķijas salām? Ko varat ieteikt tieši no dabas brīnumu aspekta? Lai var izbaudīt katru apskatīto sīkumu, lai ir daudz klintis, alas un tamlīdzīgā? It kā visvairāk piesaista Rodas, bet ļoti novērtētu pieredzējušo ceļotāju ieteikumus! Paldies!